indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.5. - 7.5.2005

ARCHIV

"otevřeno"

Milý Bille,

V těchto nepřívětivých dnech vzpomínám na Anglii, na Tebe i na Tvé redakční kolegy a spolupracovníky. Vím, že to v takových dnech, kdy se zrádná pravice chystá triumfovat, nemáte lehké. Ale přesto…Znáš mne dobře a jistě by sis nemohl stěžovat na mou nedisciplinovanost. To, co Ti píšu dneska, neber jako nějaký náznak vzpoury proti Tobě a Tvým spolupracovníkům, jichž si skutečně vážím. Někdy ale člověk potřebuje postěžovat si. A teď je ta pravá chvíle.

Zklamali jste mne, vy v západní Evropě, tím, že jste se mýlili při odhadování výsledků trojích voleb. První byly volby amerického prezidenta. Ovšem; skoro všichni byli přesvědčeni, že ten neurvalý kovboj to prohraje, jenže - vzpomeň si - vy jste nás v tom utvrzovali. Měli jste dojem, že každá druhá hospodyně ve Spojených státech nenávidí Bushe kvůli válce v Iráku. Je pravda, drtivá většina médií se tak vyslovovala a psala o jeho popularitě docela odvážné myšlenky, ale ukázalo se, že to bylo úplně jinak. Tady spousta lidí a soudruhů přesvědčovala veřejnost, že výsledky voleb budou opačné, než jak tomu pak bylo.

Druhá nepříjemnost se týkala parlamentních voleb v Iráku. Kolik upřímných Evropanů ubezpečovalo veřejnost, že Iráčané k volbám ze strachu nepůjdou, a potom ten výsledek! Ta mimořádně velká účast ve volbách, ta slepá odvaha Iráčanů! Vždyť málem to pro nás vyznělo skoro potupně. Ještě že se daří směrovat zpravodajství tak, aby i v drobnostech směřovalo proti imperialismu a sionismu. A to se daří dosti dobře.

Třetí nepříjemnost se teď stala s Tony Blairem. Zase jsme, vy na Západě i my zde předpokládali, že anglická podpora agresi Američanů v Iráku a navíc i údajně morální postoj Tony Blaira povede k porážce proimperialistické labouristické strany. Zpravodajství v tomto smyslu také vyznělo: že lidi labouristům nezapomenou, kolik Britů krvácí za zájmy ropných magnátů, jak už v Anglii mají voliči Blaira plné zuby, že se okoukal a on sám že je frustrovaný. Bylo možno s výhodou citovat britské výroky o tom, jaký je Blair lhář a podvodník.

Ale když ta jejich povedená baronka Thecherová odjela před volbami do Austrálie, protože prý nechce přihlížet třetímu vítězství labouristů, začalo mne mrazit v zádech. A při čtení volebních výsledků teprve. Ještě štěstí, že svět jde dál svým tempem. Díval jsem se na televizní zpravodajství a tam (kromě toho, jak Američani mučí zajatce, což je téma, kterého je třeba hodně využívat) podali výsledky britských voleb tak, jako že Blair vlastně prohrál, protože labouristé zvítězili s menší převahou než minule. Že mu tak voliči dali neklamný vzkaz, aby už příště nelhal, neklamal britskou veřejnost a nehnal britské vojáky na krvavá jatka ve prospěch wallstreetských multimilionářů.

Tak vidíš, posteskl jsem si. Nemysli si, nejsem v depresi. Celá Evropa a celý svět jde doleva, všude se to mydlí. Vidí to u nás lidi i soudruzi, sionisté mají značné potíže a do Evropy spěchá další příval našich přátel, kteří jsou ochotni v boji proti společnému nepříteli dát i svůj život. - A koneckonců propaganda je báječná a řekl bych, že se zlepšuje.

Ať žije Třetí internacionála!

Tvůj oddaný
Josef Kausek

E.M.