indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.3. - 27.3.2004

ARCHIV

"otevřeno"

Dopis Tomáše Krystlíka

Milý Emane,
tak jsem si ten Tvůj dopis přečetl. Jistěže, dá se na to takto nazírat. Nesedí jen tvrzení v závorkách: "Bohužel Tvé texty pojednávají o Češích (kromě těch, co žijí v zahraničí!) velmi paušálně." Kde nepaušálně pojednávám o emigrantech nebo exulantech? Dále: kdybych nepoužíval zájmena "my" a uváděl bych místo toho "Češi" schytal bych to pravděpodobně zase za to, že emigranti ztrácejí ztotožnění s národem, ze kterého vyšli. Na rozdíl od Tebe jsem pesimista - Češi ke svému přetvoření (zcivilizování) budou potřebovat hodně generací. Při dnešní téměř nulové snaze se vyrovnat s vlastními dějinami, odsunem, komunistickými zločiny to bude trval mnoho generací. V Německu probíhala změna myšlení obyvatelstva pod taktovkou spojenců, v Česku jste na to sami. Že se to změní v Česku k lepšímu, je nanejvýš pravděpodobné. Otázkou však je, kdy. Podívej se na roty lžoucích českých historiků v zájmu národního státu. Tipuji to na více než 60 let.

Když máš pozitivní myšlení, nikdo Ti ho nebere, ale nechtěj, aby je i jiní sdíleli. Češi se vyjadřují s despektem o různých národech, přisuzujíce jim charakteristické vlastnosti. Ale když se někdo zmíní o českých vlastnostech, je hned oheň na střeše. Co takhle k tomu přistoupit neemocionálně a snažit se je vyvrátit?

V Doležalově i Tvé polemice je zřetelně cítit, že emoce hrály hlavní roli.

Ahoj.

Dovětek

Milý Tomáši,
Nebudu polemizovat. Ale připomínám, co jsi napsal o českých národních vlastnostech, které způsobují u Čechů oheň na střeše. Položil jsi otázku, zda nejde o následující vlastnosti: pokrytectví, sžírající závist, otrockou mysl, špehování, zradu, nevěrnost, obrovskou lačnost po cizím majetku, lživost. To je osm katastrofálně špatných vlastností, ani jediná "normální". Tak zlý a proradný národ nemůže existovat, to nejde. Takže se nediv mým emocím.

Srdečně zdraví
Eman Mandler