indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.1. - 10.1.2004

ARCHIV

"otevřeno"

Primář Blažej ředitelem nemocnice

Pokud jde o privatizaci Nemocnice (zabýváme se jen politickými tématy seriálu), nakonec všichni utekli. Po dr. Cvachovi i mladý Sova i snaživý mladý zástupce ředitele nemocnice, který když viděl problémy tohoto ústavu, raději odešel do státní správy. Takže primáři Blažejovi, měl-li zachránit loď málem se potápějící, nezbylo, než aby sám převzal ředitelské žezlo. Udělal to nerad, protože s lejstry jaktěživ nepracoval a nerozumí jim. Ale nemocnice jde dál…

Hlavní politické téma Nemocnice na kraji města po dvaceti letech tedy ústí až překvapivě knižním způsobem. Uvidíme, zda se v tomto směru něco stane v posledním dílu, zatím jsme se o problémech nemocnice dozvěděli jen to, že má - zjevně přechodný - nedostatek lékařů. Jinak divák o těchto problémech neví nic. Takže i privatizace je, zdá se, v Nemocnici na kraji města po dvaceti letech, pouhou kulisou. Zaplať pánbů za to, nebylo by asi nejlepší, kdyby v tomto seriálu zabředlo právě toto téma do reality; bůhví, jak by to vypadalo.

Dalším poněkud politickým tématem se stalo trápení řemeslníka Pěnkavy, zbankrotělého proto, že stavitel, pro kterého pracoval, zmizel se všemi jeho penězi. Pěnkava vypátral stavitele v karlovarské herně a vše zatím končí tak, že Pěnkava dostal pořádně do zubů. Konec dvanáctého dílu tak velmi připomíná americké detektivky.

Inu co se dá dělat? Politické motivy mohly vyznít v Nemocnici mnohem hůř, autoři většinou prokázali elementární smysl pro vkus a nezašli tak daleko, jak by asi chtěl leckterý divák. Je to patrné na rómském motivu, bez něhož se už seriál obešel několik dílů.

Jenomže v posledním dílu se asi musí stát i něco "rómského". Snad se tím nepokazí celý seriál, který pokud poněkud vybočuje z normálu, pak pozitivním směrem.

E.M.