indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.12. - 13.12.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Primář Blažej milencem

Samozřejmě, že tuto intimní zápletku diváci dlouho očekávali; nakonec se jí v osmém dílu přece jen dočkali. Jenomže to nepatří do našeho tématu, my se tu zabýváme politikou. A politika se na Blažejovo milostném oblouznění přece jen aspoň částečně podílí. Ambiciózní dr. Machovec se rozhodl stát se místo dr. Blažeje primářem a hodlá k tomu využít Blažejova handicapu, ne zcela vyléčené pravé ruky po zlomenině (pravá ruka má prý pro ortopeda základní důležitost). V dramatické rozhovoru, který spolu vedou, utrousí Machovec poznámku, že kdyby to bylo za starých časů, jistě by jej Blažej nechal vyhodit. Asi tím naráží na Blažejovo první manželství, které mu umožňovalo komunikaci s tehdejšími funkcionáři. Primář Blažej je celkovou situací, komplikovanou potížemi se synem, natolik oslaben, že ochotně přijme měkkou náruč své podřízené.

Nevíme, jak se bude zápas o primariát mezi Blažejem a Machovcem dále vyvíjet, nicméně Machovcova poznámka o tom, že dříve by ho primář Blažej vyhodil, nedoprovázena ničím dalším (ani Blažejovou odpovědí), může být příznačná: to tedy sklízejí starší pracovníci za svou obětavou odbornou práci. Jistěže někteří ano a nepochybně se jim tímto způsobem ubližuje; na druhé straně je množství lidí staršího věku, kteří byli součástí stranického vládnutí a kteří po převratu vyhodili ty mladší, politickými hříchy nezatížené. Ostatně v příštích dílech snad uvidíme, do které sorty vlastně doktor Blažej patří.

Rozvinutější je další, politicko-společenské téma vztahů většinové společnosti s Romy. Tentokrát je zápletka dramatická a blízká skutečnosti. Poctivý živnostník pan Pěnkava je vytunelován nezodpovědným stavitelem.a zhroutí se. V tomto rozpoložení si zamane, že za všechno mohou Horváthovi, a své snaše, která je v jiném stavu, za to patřičně vyhubuje. Mladý Pěnkava se zachová tak, jak má, sebere se i se svou ženou a odjedou bydlet k Horváthovým.

Můžeme k tomu dodat, že kdyby seriál skončil osmým dílem, bylo by toto téma uzavřeno seriozním způsobem. Taková sublimace viny, která se z ničeho nic obrátí proti handicapované menšině, není vymyšlená, naopak tvoří jeden ze základních pilířů rasismu. A celý seriál i s množstvím červeně knihovních témat a záletek, bychom mohli pochválit.

Nicméně: nechvalme dne před večerem…

E.M.