indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.12. - 6.12.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Primář Blažej v nesnázích

Zatím se zdá nepolitické (7. díl Nemocnice…), že dr. Machovec vystihl vadu Blažejovy pravé ruky a tvrdě na něm požaduje, aby odstoupil. Není však vyloučeno, že tento motiv se ukáže být součástí podivné privatizační hry, která visí nad celou nemocnicí. To si ovšem zase musíme počkat.

Nemuseli jsme zato čekat na cikánskou svatbu. Na zahradě, která připomíná malé panství, si řekli "ANO" romská dívka Kamila Horváthová a mladý Pěnkava. Učinili tak za přítomnosti hojného a vzorně vyzírajícího komparsu, rozestavěného tak, že to připomíná závěr Polské krve. Zatím jsme svědky seriálové pozitivní diskriminace ( ve prospěch Romů), umocněné ještě intimním rozhovorem obou tchánů, Pěnkavy a Horvátha, při níž se jak Pěnkava, tak divák dozví poučné věci o pronásledování Romů nacisty. Koneckonců připomenout cikánský Holocaust není od tohoto seriálu docela nezáslužné. Navíc není pochyb, že toto "romské" téma bude do konce seriálu oživeno ještě mnoha zápletkami.

Sám uznávám, že jsem k pokračování Nemocnice… poněkud shovívavý. To je ale asi tím, že jsem se mezitím, zvědav na poučení, podíval na díl francouzského kriminálního seriálu Julie Lescautová. Když jsem ho shlédl, řekl jsem si: zlatá Nemocnice po dvaceti letech. Nejde ani tak o velmi nasládlý děj francouzského seriálu jako o obsazení hlavních postav, které obvykle něco vypovídá o příslušené společnosti, v tomto případě o společnosti francouzské. Seriál Julie Lescautová toho vypovídá dost. Šéfem užšího policejního týmu je komisař-žena, podřízenými dva bílí Francouzi a jeden černý hromotluk, což je doplněno ještě hezkou arabskou dívkou. Je to samá pozitivní diskriminace: žen, černochů, Arabů. Jsem - alespoň si to myslím - dosti vzdálen rasismu a sem tam bych nějakou pozitivní diskriminaci také snesl. Raději než diskriminaci skutečnou. Ale když si tak představím, že francouzská společnost si nechá líbit seriál, kde jsou pozitivně diskriminováni úplně všichni, točí se mi z toho hlava.

Představuji si, jak proslulé detektivní seriály (mám je rád) budou v duchu této všeobecné pozitivní diskriminace přebudovány: z Colomba se vyklube potomek Apačů, Pery Mason bude mít černou pleť a o jeho věrné Delly Streetové nebude pochyb, že je Mexičanka; Herkule Poirot bude ženou z rodu Pygmejů…

Chtěl jsem vlastně říci jen tolik, že ani anti-rasismus se nesmí přehánět. V takovém případě vyvolává nečekané a nechtěné důsledky: například že Evropané, kteří sledují na obrazovkách taková díla, považují za nejnebezpečnější etnikum na celém světě - Židy. Jistě, má to i jiné důvody, nicméně…

E.M.