indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.11. - 15.11.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Čekání primáře Blažeje

Ve čtvrtém díle nové Nemocnice na kraji města nezbývalo dr. Blažejovi než čekat. Jednak na to, jaké bude mít hanopisný článek proti němu následky, jednak zda ho nenapadne něco, co by proti veřejnému očernění své osoby mohl dělat. Příliš nevypadá na to, že ho něco napadne. Politická intrika se odehrává za jeho zády a divák se toho o ní mnoho nedozví.

O druhém politickém tématu se dozví poměrně dost. Napsal jsem, že by bylo hezké, kdyby se v českém seriálu rasistické téma objevilo v syrové podobě. Zdánlivě se už tak stalo. Vrchní sestra Pěnkavová, matka mladíka, který je zamilován do romské dívky (sestry v nemocnici a podřízené paní Pěnkavové), se už vidí v roli tchýně, přijme v jednom dílu romskou dívku do domu a v témž díle ji vyhodí. Žádný div, protože jejího manžela, podnikatele Pěnkavu, mezitím nějací rasisté pěkně zmydlili, když se dozvěděli, že má v bytě cikánku.

To vše je zajímavé a hezké, ale toužená "syrová podoba" je to jen z poloviny. Je totiž velmi málo podobné realitě, že by někdo přibral na byt a vlastně do rodiny romskou dívku, jen co se dozví, že chodí se synkem. Takže nás bude napříště zajímat, jak se tenhle rozpor mezi vymyšleným a reálným bude vyvíjet. Vzdávat to nebudeme.

E.M.