indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.11. - 8.11.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Čekání primáře Blažeje

U Nemocnice na kraji města po dvaceti letech jsem se tedy rozhodl věnovat se pouze politice. Ale referovat o seriálu není jen tak. Snadno to člověk podcení. A já jsem podcenil i politiku, která přece nikdy nemůže být v seriálu tohoto druhu hlavním tématem. Myslel jsem, že ředitel nemocnice po infarktu zemřel, v tomto, třetím dílu však vstal jako rybička a svižným krokem odešel z nemocnice a jak se zdá i z děje. Ale spletl jsem se i v dalším předpokladu - že se bude rozvíjet projekt privatizace nemocnice, s nímž přijeli za primářem Blažejem manželé Sovovi. Jenomže článek v místním tisku, zle osočující primáře Blažeje, v následujícím dílu vše překazil. Sovovi se s projektem - zatím! - stáhli, a tak si musíme počkat, jak se bude tato záležitost vyvíjet v následujících dílech.

Mimo veškeré očekávání však ovládlo třetí díl seriálu jiné všeobecně politické téma, rasismus. Na ortopedii pracuje i Romka, sestra Kamila a do té se zamiluje syn Kamiliny nadřízené, vrchní sestry Pěnkavové. Vrchní sestra dost dlouho o ničem neví, protože její manžel, podnikatel Václav Pěnkava váhá podělit se s ní o tuto informaci. Přirozeně, obává se, jak na ni bude jeho žena reagovat. Avšak děj dospěje k dramatickému rozuzlení tohoto minipříběhu. V jednom nemocničním pokoji vypukne v noci vzpoura: hospitalizované ženy odmítají, aby je ošetřovala ta "zašpiněná, černá" rómská dívka. Vrchní sestra vstane z postele, odjede do nemocnice a emotivním protirasistickým projevem situaci zvládne. Při té příležitosti jí Kamila řekne o svém vztahu k Matějovi, což je jméno syna vrchní sestry. Ta to vezme na vědomí - s uspokojením.

Je nepochybné, že nový seriál si troufl vstoupit na pole velké a nesmírně kamenité, ne-li skalnaté. Bylo by hezké, kdyby se mezi idylicky zpracovanými příběhy objevilo i toto téma v poměrně syrové podobě, tvůrci seriálu však pravděpodobně vědí, že na něm také mohou ztroskotat. Takže už úvodní epizoda vyznívá poněkud učebnicovitě. Uvidíme příště. A co se týká primáře Blažeje, kterému nyní už přezdívají "Balvan", nezbývá nám než počínat si jako on a čekat, co bude následovat.

E.M.