indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.10. - 1.11.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Dr. Blažej a politika

Jsou lidé, kteří jsou příznivci televizních seriálů, a lidé, které seriály nezajímají. I ta druhá sorta lidí (k nimž patřím) má, doufám, právo na existenci. A někdy může někoho z těchto podivínů napadnout, že se podívá, jak ten nový seriál vlastně vypadá. U "Nemocnice na kraji města", mě to napadlo poměrně pozdě, až při druhém dílu. Byl jsem zvědav a řekl jsem si, proč bych těch dvacet minut neobětoval televiznímu poznání?

Jenže druhý díl mě zaujal natolik, že jsem ho sledoval celý a ještě jsem se rozhodl stručně o něm napsat. Ne snad z hlediska estetického, "seriálového", ale pro překvapující moment, který jsem neočekával. Na rozdíl od Dietla, který tento seriál, chápu-li dobře "Nemocnici na kraji města", pojal úzkostlivě apoliticky, v jeho pokračování se pojednou objevila jako ponorná řeka právě politika. Syn primáře Sovy přijíždí za primářem Blažejem s lákavou nabídkou na privatizaci nemocnice. V celé záležitosti má být zaangažován německý kapitál. Zatímco dr. Blažej váhá, vyjde o něm (a o řediteli nemocnice) v místním tisku velmi pomlouvačný článek, který dává přinejmenším tušit, že půjde o politiku: článek mu vytýká, že je přes manželku spřízněn s funkcionářem starého režimu, a že tak po celou dobu reálného socialismu mohl vykonávat tuto funkci. Článek je vysloveně pomlouvačný, lékaři jsou jím pobouřeni - a vtom se dovídají, že ředitel nemocnice dostal infarkt. Souvislost politické (nebo alespoň do značné míry politické) pomluvy a osudu ředitele nemocnice, který ke konci dílu umírá, je zřejmá.

Bylo by velice podivné, kdyby tento politický začátek neměl politické pokračování. Snad se tedy příště dozvíme o těchto pomluvách víc. A budeme moci si o nich povídat.

E.M.