indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.2. - 20.2. 2002

ARCHIV

Miloš Zeman v zákopech pomlčkové války

Premiér Zeman vysvětlil urbi et orbi, jak je tomu ve skutečnosti s označením Jásira Arafata za teroristu. Chyba je prý v tom, že izraelský žurnalista v Zemanově odpovědi na otázku "Srovnáváte šéfa Palestinské autonomie s Hitlerem?" zaměnil čárku za tečku. A tak z věty "Ovšem, není mým úkolem posuzovat Arafata" udělal: "Ovšem. Není mým úkolem posuzovat Arafata." Z tohoto vysvětlení neplyne o nic víc, než že pan premiér na otázku neodpověděl hloupě natvrdo, ale quasi duchaplnou piruetou typu: "Netvrdím přímo, že X. Y. je idiot, protože si to každý domyslí sám."

V této souvislosti se mi vybavila chmurná vzpomínka na revoluční doby prvního Federálního shromáždění po převratu, kdy šlo taky o interpunkci a kdy významnou roli sehrál Miloš Zeman, tehdy ještě jedna z "osobností", na níž spočinulo požehnání neviditelné ruky Pravdy a Lásky a zasedl v politbyru, pardon v předsednictvu revolučního orgánu. Československo mlelo z posledního a jedním ze symptomů byl tzv. spor o pomlčku. Prezident Havel navrhl z pochopitelných důvodů odstranění byzantského slova "socialistický" z názvu státu a netušil, jaký osudový proces rozjíždí. Slovenští poslanci totiž trvali na tom, aby se naše tehdejší společná vlast jmenovala Česko-slovenská republika, Češi v zajetí reminiscencí na druhou republiku zásadně protestovali a požadovali název bez pomlčky. Po mnohahodinových bezvýsledných debatách v plénu i v předsednictvu vystoupil jeden den navečer před unavené zastupitele člen předsednictva Zeman a prohlásil zhruba asi toto: zatím co se tu vy blbečkové bezvýsledně hádáte, radili jsme se s jazykovědci, a ti jednoznačně konstatovali: to, co se v češtině řekne "Československá republika" zní slovensky "Česko-slovenská republika". A je po problému. Zpitomělí poslanci mu na to zpočátku naletěli, ačkoli nepochybně jediná lidská tvář, s níž to Miloš Zeman tehdy konzultoval, byl sympatický vousáč na vinětě Staré myslivecké. Teprve při druhém hlasování byla ta pitomost smetena z pořadu jednání.

Pan premiér nemá zkrátka žádné zvláštní zábrany a s interpunkcí umí žonglovat. Pochybuji ovšem, že mu to tentokrát někdo zbaští.

20. února 2002