indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

19.11.-28.11. 2001

 

ARCHIV

Mládež pro interkulturní porozumění o deportacích Židů z Brna

27. listopadu 2001


V těchto dnech uplyne 60 let od zahájení deportací Židů z Brna do Terezína. První vlak s deportovanými Brňany židovského původu odjel v roce 1941 z pátého nástupiště brněnského hlavního nádraží. Sdružení MIP - Mládež pro interkulturní porozumění se rozhodlo upozornit brněnskou veřejnost na toto tragické výročí.

Jako připomínku vyvěsí sdružení MIP na čelní stěnu budovy Hlavního nádraží v Brně transparent s textem: "Před 60 lety odjel z 5. nástupiště první transport Židů z Brna do Terezína. Nezapomínejme…".

Transparent zde bude umístěn od čtvrtka 29.11. do neděle 2.12.2001. Právě v těchto dnech před 60 lety probíhalo shromažďování a registrace brněnských občanů, identifikovaných na základě rasistických norimberských zákonů jako Židé. 2. prosince 1941 pak brněnské nádraží opustil první vlak směr Terezín.

Důvodem, proč sdružení MIP upozorňuje na toto výročí právě tímto způsobem je fakt, že historické povědomí širší veřejnosti o těchto událostech je nedostatečné. Například standardní středoškolská učebnice Dějiny zemí koruny české z roku 1993 na 30 stranách podrobně informuje o utrpení a boji českého obyvatelstva za 2. světové války, ale osud Židů zmiňuje jen ve čtyřech větách. Židé přitom tvoří většinu českých obětí nacismu. Jen v Brně holocaust přinesl smrt asi 9000 Židů. Navíc tak byla systematicky zlikvidována jedna kulturní skupina, která se po tisíc let podílela na utváření kultury našeho města.

Ještě více opomíjená je genocida Romů, které předcházelo jejich soustředění do kárných pracovních táborů zřízených českou protektorátní vládou. Transporty Romů do Osvětimi začaly v prosinci roku 1942.

Mluvčí sdružení MIP Ondřej Liška uvedl: "Přetrvávající opomíjení tragického osudu zdejších Židů a Romů v českém historickém povědomí je přímým pokračováním lhostejnosti, s níž mnoho Čechů deportace přijalo. Co nestálo za protest, když genocidy probíhaly, nestálo později ani za pozornost. Okrajová role těchto kulturních skupin v dnešním historickém povědomí přímo odráží nízký status, který má hodnota kulturní rozmanitosti v dnešní české společnosti. Proto považujeme stálé připomínání těchto událostí za nezbytné."

Kontakt:
Občanské sdružení
MIP - Mládež pro interkulturní porozumění
Botanická 44
602 00 Brno

tel. 0602 284793 (Ondřej Liška), 073 7735990 (Martin Konečný)
email: osmip@email.cz
www.osmip.cz