Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.1.-13.1. 2001

 

ARCHIV

Svoboda slova v Poslanecké sněmovně

Přímé televizní přenosy, jak se zdá, nepřidávají jednání Sněmovny na věcnosti. Poslanci mají sklon oslovovat diváky-voliče rozmáchle efektními gesty, nejapným způsobem se navzájem urážejí (viz slovní přestřelka mezi Zemanem, Kasalem a Kühnlem ohledně Marka Twaina) a vůbec podléhají podobné nervozitě, jakou jeví krtek vytažený na světlo. Jen tím se dá vysvětlit kuriózní zádrhel ohledně stavu svobody slova v České republice.

Jeden z poslanců ODS navrhl toto usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že v České republice není ohrožena svoboda slova". Je samozřejmě otázka, nakolik je poslanecká sněmovna kompetentní tímto způsobem svobodu slova v České republice potvrdit a zároveň nastolit. Zda má k dispozici dost informací, dostatečně jemné měřící přístroje a zda je schopna to nezaujatě posoudit. Osobně si myslím, že svoboda slova v České republice obecně vzato ohrožena není. Bohužel však za každým mediálním rohem sedí nějaký dobrovolný cenzor a stará se o to, aby to lidé s nekonformními, případně menšinovými názory neměli moc lehké.

Pozoruhodné je, že při hlasování usnesení nejprve neprošlo. Je to po pravidelných denunciačních zprávách čtyřkoalice, potažmo Unie svobody bruselské vrchnosti další pěkný signál, že nechceme tutlat své problémy, ať to stojí, co to stojí: se svobodou slova je to u nás vachrlaté.

Všechno se však v dobré obrátilo. Poslanci dostali masáž od premiéra i předsedy sněmovny. Pan ministr Dostál zjistil, že došlo k technické chybě sčítacího zařízení. Hlasovalo se znovu, a tentokrát vyšlo jednoznačně najevo, že svoboda slova v České republice ohrožena není.

Rozdílné výsledky si lze v zásadě vysvětlit dvěma způsoby: buď se v době mezi prvním a druhým hlasováním v České republice výrazně zvýšila úroveň svobody slova. Nebo - a to je, připouštím, pravděpodobnější - mnozí poslanci se rozhodli demonstrovat vysokou míru své svobody slova: totiž to, že v minimálním časovém odstupu mohou zaujmout dvě navzájem zcela odlišná stanoviska.

14. ledna 2001