indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.1. - 28.1.2006

ARCHIV

Senátor Bárta, prezident Klaus a Bojovníci

Proslov senátora Bárty při otevření Centra sociálních služeb v Terezíně, který jsme uveřejnili, měl dohru. Bártu kritizoval jednak prezident Klaus ústy svého kancléře Weigla, který minulý čtvrtek v Lidových novinách psal o „nepřípustné symetrizaci viny“ která „bohužel dobře zapadá do opakovaných snah přepisovat historii, stavět oběti naroveň skutečným viníkům a na tomto základě vytvářet argumenty na podporu jejich dnešních požadavků“. A v té souvislosti pak mj. uvedl: „ze stejného soudku jsou výroky jiného vysokého českého ústavního činitele (rozuměj senátora Bárty, bd), který se před několika dny odvážil v Terezíně postavit vedle sebe utrpení židovských obětí holocaustu a po válce tamtéž internovaných německých obyvatel. Takovému překrucování historie je třeba se postavit.“ Bárta se proti tomu ohradil textem, který ve zkrácené podobě zveřejnily Lidové noviny jako čtenářský dopis. Zde je jeho plné znění:

 

Kdo překrucuje dějiny.

Lidé tvoří dějiny a pak je nějak interpretují. Každý podle svého názoru, či dokonce podle svého podílu na nich. A tak i náš poměrně nedávný převrat od socialismu ke kapitalismu interpretují někteří jako jediné správné budování světlých zítřků, a jiní jako zbabranost, která se změnila v loupež století. Co se to opravdu počátkem devadesátých let dělo, je ovšem samozřejmě daleko složitější – jako každé dějiny. Teprve právě interpretace ony lidské děje zjednodušují a nálepkují. A hlavně: obviňují a vyviňují ty, či ony, jak se to komu hodí. Interpretace dějin je samozřejmě o to problematičtější, o jak starší události se jedná.

Zůstává mi však naprostou záhadou, proč celých těch dlouhých patnáct let od sametového převratu tolik lidí papouškuje právě komunistický popis toho, co se u nás dělo za války a po válce. A není moc veselé, že to dělá právě současné obsazení Hradu.

Vedoucí kancelář

e prezidenta republiky se chce postavit proti překrucování dějin (viz LN 26.1.06). Hájí zásadu: za války nešlo než slepě ve všem poslouchat nacisty. Zajímalo by mne, co tomu říkají účastníci odboje. Panu Weiglovi však vadí také můj výrok, pronesený při otevírání česko-německého sociálního projektu v Terezíně:

„V tomto městě, v jehož zdech se odehrávalo nevýslovné utrpení příslušníků židovského národa v nacisty zde zřízeném ghettu, ale také stejně nevýslovné utrpení příslušníků německého národa“.

Možná to bude znít někomu divně, ale umučené dítě židovské, romské, či německé je pro mne prostě umučeným dítětem a jejich utrpení opravdu považuji za stejné. Navíc: poválečné terezínské koncentrační středisko bylo prokazatelně provozováno – jako i ostatní poválečná zvěrstva na civilním obyvatelstvu – v režii komunistického ministerstva vnitra a všeho schopných poradců NKVD. Nerozumím tomu, proč se stále ještě bojíme nazvat věci pravým jménem a zločiny komunistů, páchané již před rokem 48, tak horlivě hájíme.

Připomínám, že v našem trestním řádu je § 261a, ve kterém se říká:

„Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta“.

Nacistické zločiny jsou strašlivé. Ale ty komunistické také. A já se k nim rozhodně nehodlám hlásit!

Zdeněk Bárta, senátor

 

Na Bártův projev reagoval navíc ještě Svaz bojovníků za svobodu, a to přímo „Provoláním“, jehož text přinášíme včetně pravopisných chyb rovněž přikládáme, stejně jako Bártovu odpověď.

 

ČESKÝ SVAZ BOJOVNÍKŮ ZA SVOBODU
Ústřední výbor, Legerova 22, 120 49 Praha 2

Provolání ČSBS k názoru senátora Bárty

V předvečer 61. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim a u příležitosti otevření nového centra sociálních služeb v Terezíně řekl lidovecký senátor Zdeněk Bárta, že Němci po válce trpěli v internačním táboře Terezín stejně jako Židé za války v Terezínském ghettu. Utrpení nelze srovnávat. S podivem však je, že český senátor neví, že v tomto případě srovnával katy s jejich obětmi. Nelze přece přepisovat dějiny a to ani po 61. letech. Faktem prostě zůstává, že válku vyvolali Němci, že nacisté z města Terezín vybudovali ghetto, kam deportovali Židy z celé Evropy. Ty pak posílali transporty do Osvětimi, místa jejich konečného řešení. Byli to němečtí nacisté, kteří z terezínské pevnosti vybudovali nejtvrdší policejné věznici v Čechách, kde až do posledních válečních dnů v roce 1945 umírali čeští vlastenci na kruté zacházení i kulkou katů. Němci jsou těmi katany a Češi obětmi. To je prostě historický fakt. Stejně jako skutečnost, že česká politická reprezentace buď z neznalosti nebo záměrně neprotestuje proti názoru německých politiků, že odsun byl záležitostí východní Evropy. To je hrubý omyl. Odsun byl záležitostí celé Evropy. Nejtvrději se se svými Němci vypořádali ve Francii, Holandsku a Belgii. O tom se nyní taktně mlčí.

Názory lidoveckého senátora Bárty česká veřejnost zná. Jsou v rozporu nejen s historickou pravdou, ale i se životními zájmy českého národa. Evropská unie je totiž o národních zájmech a jejich zanedbávání může vést ke ztrátě národní identity. A to bychom byli ve společné Evropě jediní, kteří by to dopustili.

Český svaz bojovníků za svobodu
Za správnost – tisková mluvčí ČSBS
Mgr. Šárka Helmichová

 

Český svaz bojovníků za svobodu
Legerova 22 120 49 Praha 2

Vážená paní Helmichová,
bylo mi doručeno Vaše provolání k mému názoru.Dovoluji si Vás informovat, že pro mne je utrpení židovského dítěte stejným utrpením jako dítěte německého, stejně jako romského dítěte v Letech. Nedovolil bych si s Vámi rovněž souhlasit, že ty německé děti v Terezíně od května 1945 až do roku 1948 byly katy těch židovských, které tam byly před nimi. Ostatní partie Vašeho provolání se nijak netýká mého prohlášení, nebudu na ni proto reagovat.

S pozdravem Zdeněk Bárta