indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.2. - 8.2.2003

ARCHIV

Noční můra moderních válek – dobývání měst

Američané v rámci příprav k válce proti Iráku vycházejí z několika základních předpokladů a úvah. Všichni odborníci na vedení války se shodují, že vojenský odpor Iráku bude mnohem větší než v Aghánistánu. Hlavní údernou silou první fáze války má být tzv. přesně řízená munice, ve zkratce JDAM, v odborné hantýrce nazývaná “chytré bomby”.

Na rozdíl od války v Perském zálivu před dvanácti lety, kdy většina bomb byla svržena ze vzduchu s přesnějším nebo méně přesným zaměřením na cíl, chytré bomby jsou řízeny signály z družicového navigačního systému GPS. Piloti je mohou svrhnout, aniž sami cíl spatřili, nebo identifikovali. Podle výrobce zasahují chytré bomby cíle s přesností do 30 metrů. Jejich použitím se uspoří nejen na počtu bomb, nýbrž se tím omezí i nežádoucí škody na civilních objektech a počet civilních obětí.

Bylo-li ve válce v Perském zálivu použito ze všech bomb jen 7 procent tzv. chytrých, v Kosovu to bylo již 30 procent a v Aghánistánu 60 %. V možné válce s Irákem jich má být použito 80 procent, k dispozici pro tento účel jich mají branné síly USA kolem 15 tisíc kusů. Tim Brown, zbrojní expert z firmy GlobalSecurity.org je přesvědčen, že “JDAM nakonec válku vyhrají.”

Ačkoliv bomby mají být shazovány z relativně bezpečné výšky kolem 11 km nad zemským povrchem, nasazují Spojené státy čím dál více bezpilotní letouny, což spoří udílení medailí za statečnost a především lidské životy. Známým takovým projektem byla proměna bezpilotního leteckého cvičného cíle nejdříve na pozorovací letoun a nakonec na letoun útočný s názvem Predator. USAF jich má dvacet, kolik jich má CIA, není známo. Bezpilotní letouny jsou schopny 24 hodin pozorovat určené území a během několika málo sekund odpálit rakety vzduch-země Hellfire na cíl, jakmile zaregistrují, že nepřítel začíná připravovat raketu na mobilní odpalovací rampě ke startu. To by mělo odstranit největší problém z války v Perském zálivu, kdy američtí piloti byli schopni zasáhnout proti mobilním odpalovacím rampám pro rakety Scud většinou až v okamžiku, kdy je Iráčané po odpálení už sbalili a ukryli. Postup byl vyzkoušen proti táborům al Kajdy v Afghánistánu, kdy bezpilotní letouny čekaly, až se v opuštěných táborech a stanovištích objeví nepřátelé. Pak udeřily. CIA učinila obdobnou zkušenost v listopadu loňského roku v Jemenu, kdy raketa odpálená z Predatora zasáhla jedoucí automobil se šesti teroristy z al Kajdy.

Poprvé asi Spojené státy nasadí i tzv. E-bomby neboli elektromagnetické bomby, které ničí elektronické komunikační systémy nepřítele velmi silným elektromagnetickým pulsem. Pro zajímavost malé odbočení. Protože k obdobnému elektromagnetickému pulsu dochází i při výbuchu jaderných bomb, byla tajná telefonní ústředna a tajná spojovací zařízení pro vládu a vedení KSČ v pražském metru (pokrytecky nazvané Ochranný systém metra – OSM) vybudována značně zastaralými elektromechanickými systémy, majícími výhodu, že onomu intenzivnímu elektromagnetickému pulsu odolají. Jsem zvědav, zda se někdo z českých žurnalistů bude zajímat, zda v penězích na obnovu metra jsou prostředky i na tato zařízení.

Hranice americké technologické převahy končí na okraji prvního většího města, s nejvyšší pravděpodobností Bagdádu. Je to noční můra amerických stratégů. Smísí-li se sto tisíc vojáků z elitních iráckých vojenských jednotek s civilním obyvatelstvem několikamilionového Bagdádu, budou muset vojáci bojovat od domu k domu. A to bude stát lidské oběti a prodlouží znatelně válku. Podle listu New York Times mají američtí vojáci v plánu postupně izolovat jednotlivé části města od sebe, obsadit vodárny a rozvodny elektrické energie a tím si vynutit vzdání se. Tři tisícovky vojáků 10. horské divize trénuje ve výcvikových prostorách v Lousianě a v jižní Kalifornii pouliční boj v uměle postavených městečkách, kde se domy podobají jako vejce vejci a označení ulic zcela chybí. Tím se simuluje neznámý městský terén.

Přes to všechno může dobývání Bagdádu skončit krvavě. Americké velící složky doufají, že se iráčtí vojáci rychle obrátí proti Saddámovi Husajnovi a dobrovolně složí zbraně. Pro případ dobytí země počítají USA s úřadem okupačního guvernéra a s vytvořením soudního tribunálu, obdobného norimberskému, před který by postavily předáky a generalitu režimu.

Tomáš Krystlík