indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.11. - 13.11.2004

ARCHIV

Platy policistů a volební fiasko ČSSD

Neúspěch ČSSD ve volbě do krajských samospráv, a ještě výrazněji v senátních volbách může signalizovat mnohé. Například to, že se řada voličů začíná další vlády ČSSD obávat. Mají k tomu nějaké důvody?

Zřejmě nešťastnou shodou okolností se zrovna bezprostředně před volbami aktualizovala otázka zvýšení platů policistů (a hasičů, celníků a příslušníků vězeňské stráže). Práce policistů je nepochybně velmi náročná, řada z nich riskuje denně zdraví a život. Kromě toho je důležité zajistit loajalitu ozbrojených složek vůči státu, jehož občany mají chránit, a dvojnásobně důležité je to tam, kde díky harmonickému vrůstání staré policie do nového režimu se neustále naráží na rezidua zašlých časů. Když ovšem vláda přistoupí k razantnímu zvýšení platů policistů v době, kdy obrací každou korunu a kdy se jiní musí spokojit s málem nebo s ničím (podstatně menší zvýšení platů učitelům si na ní vynutila opozice a veřejnost), je těžké se ubránit jakýmsi pochybnostem o smyslu tohoto kroku, zvlášť když si vzpomeneme na pár výrazných případů z velmi nedávné minulosti, jejichž rozuzlení záviselo od účasti policejních orgánů a v nichž se kriminální aspekty proplétají s politickými zájmy.

Jakousi rozcvičkou byla na jaře 2000 kauza Olovo. Jeden ze Zemanových poradců vyšťáral v šuplíku svého kolegy jakýsi projekt pomlouvačné kampaně proti čelné sociálně demokratické politice, s níž měl tehdejší předseda strany Zeman potíže. Nebylo vůbec jasné, v jakém stádiu ten plán je. Nicméně skandál byl obrovský a zasáhl tehdejší zemanovské vedení ČSSD na citlivém místě. Tahle věc se policie ještě bezprostředně nedotýkala.

Za dva roky, po volbách v roce 2002, propukla Srbova aféra. Bývalý vysoký úředník ministerstva zahraničí byl obviněn z toho, že připravoval vraždu novinářky, která se zabývala jeho problematickou činností. Okolnosti případu i snesené důkazy byly podivné, nicméně Srba byl za pokus vraždy vyšetřován, souzen a odsouzen. Skandál se dotýkal exministra zahraničí Kavana, jednoho ze stoupenců Miloše Zemana.

A konečně případ, který dosud probíhá, šetření údajného desetimilionového úplatku, nabídnutého jménem ODS poslanci US-DEU Kořistkovi. Dokázat se zatím nepodařilo nic, případ uvázl na úrovni státních zastupitelství, kde se rozpoutal úporný boj. Zasáhnout se do něho nyní údajně chystá nejvyšší státní zástupkyně Benešová. Aféra se dotýká nejsilnější opoziční strany.

Srba ani všichni tři hlavní protagonisté nejnovější úplatkářské aféry nejsou jistě žádná neviňátka. Mám však vážné pochybnosti o tom, zda se opravdu Srba a Večerek s Dalíkem dopustili toho, z čeho jsou (byli) obviněni a za co byl Srba odsouzen, a nejspíš v tom nejsem sám. Policie hrála v obou případech významnou roli. A oba měly svou politickou stránku – mířily na protivníka stávající vládní garnitury.

Masivní zvýšení policejních platů se v těchto kulisách jeví v dosti zvláštním světle. Policie by měla být politicky neutrální. Jde opravdu jen o vyrovnání nepoměru uvnitř platů státních zaměstnanců? A jde o loajalitu policie vůči státu, nebo vůči této vládní garnituře?

Navíc po senátním zásahu hrozí situace, kdy se holub v hrsti stane pro policisty holubem na střeše. Takový vánoční dárek rozhodně nebude Policii ČR stimulovat k větším výkonům. Je svým způsobem neslušné udělat z reálného zvýšení platů zvýšení virtuální. Pokud se podaří prosadit původní vládní návrh, stane se tak jen za podpory komunistů, a ČSSD se s nimi podělí o jeho plody.

Může se někdo divit, že voliči dostávají z tohoto způsobu techniky vládnutí strach?

13. listopadu 2004