indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

Je třeba hájit vládní postoj, podpora Izraele je správná

6. února t.r. vyjádřila řada osobností, které se dlouhodobě angažují v podpoře lidských práv, veřejně nesouhlas s reakcí naší politické reprezentace na situaci v Gaze. Věc je velmi závažná a vidím ji úplně jinak než oni. Proto jsem se rozhodl dát svůj postoj rovněž veřejně najevo. Zde je:


Počátkem tohoto roku se obrátili některé naše občanky a občané, lidé, již se dlouhodobě angažují v podpoře lidských práv a jsou silně znepokojeni humanitární katastrofou v Gaze, na českou vládu, prezidenta České republiky a zahraniční výbory Poslanecké sněmovny a Senátu s otevřenou výzvou. Vyjadřují v ní nesouhlas s reakcí naší politické reprezentace na nynější situaci a vyzývají vládu ke změně postoje ke krizi na Blízkém Východě.

Česká vláda podle nich bezvýhradně podporuje současnou izraelskou vládu bez ohledu na humanitární katastrofu, a to jak na mezinárodních fórech a v Izraeli, tak i svou komunikací v České republice a opakovaně zpochybnila jednání institucí OSN vůči Izraeli. Tento postoj považují podepsaní za nepřijatelný a proto vyžadují vládu České republiky, aby uvedla svou zahraniční politiku do souladu s hodnotami, k nimž se hlásí.

Cítím potřebu sám za sebe vyjádřit v této zásadní věci zcela odlišné stanovisko. Podporuji v této záležitosti nynější českou politickou reprezentaci, zejména vládu a prezidenta republiky. Stát Izrael brání samotnou svoji existenci a čelí nevybíravému teroru. V tomto jeho zápase je třeba při něm stát a postoj české vlády, která Izrael v této věci podporuje, je správný.

Považuji za nutné sdělit své stanovisko veřejně, a to jako obyčejný, řadový občan. V minulosti jsem se politicky angažoval, nikoli na straně komunistů. Jistě, jiní se angažovali více. Jiní méně a někteří taky vůbec ne. Politické uspořádání, vzniklé v roce 1989, mělo jistě mnoho chyb. Přesto ho beru dodnes za své a chtěl bych ho bránit. Podle mne je to mimo jiné třeba i v této věci .

Na závěr vyslovuji jakousi naději, že se snad ke mně v této jedné konkrétní a přitom zásadní věci – podpora české politické reprezentace v jejím nynějším postoji k Izraeli - ještě někdo přidá.

Prom. fil. Bohumil Doležal , Ph. D., důchodce


Připojit se lze na stránkách Fora 24

13. února 2024