indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

Jak se u nás (dez)informuje o volebních preferencích

V neděli 4. února t. r. jsem si přečetl na Českých novinách zprávu o volebním modelu agentury STEM pro příští volby do Poslanecké sněmovny PČR. Model byl pořízen v druhé polovině ledna, zapojilo se 1092 respondentů. Titulek zprávy na Českých novinách zní: „V lednu by volby vyhrálo ANO, druhá ODS, třetí Piráti“. Zprávu přinesla týž den i televize CNN Prima News, v písemné verzi s titulkem, dejme tomu, ještě výraznějším: „Exkluzivní model: nadvláda ANO trvá, drtivě by vyhrálo volby. Lidovce by porazili i komunisté.“

K tomu je třeba říci: model pořídila jedna z agentur. Jistěže renomovaná, stejně jako řada dalších. Plyne z něho, že nejsilnější podporu má t. č. jedna z politických stran. To vůbec neznamená, že ji, resp. jejího předsedu, musí příští rok prezident pověřit složením vlády. A neznamená to, že se dotyčný stane premiérem. Vládu utvoří uskupení, které při hlasování o důvěře příští rok dostane většinu hlasů ve sněmovně (jako tomu ostatně bylo i v posledních volbách).

Proto by bylo k informaci o volebním modelu přesnější, a řekl bych i slušnější, ještě připojit: pokud by se vládu pokusily vytvořit znovu strany nynější vládní koalice (a nic nenasvědčuje tomu, že by se to nestalo), dostala by podle dnešního modelu STEM 39,2 %. Zároveň je ovšem přesné a slušné připojit, že strany stávající opozice, které jsou v opozici, ANO a SPD, mají dohromady 43,4 %. Tedy jakousi zatím velmi virtuální většinu (a mohou mít vlastně ještě větší, pokud vytvoří volební většinu s některou další, která má nezanedbatelný výsledek, přestože by nepřekročila 5% hranici pro samostatný vstup do parlamentu. To je teď např. KSČM, která zůstala velmi těsně pod ní. Připouštím, že tenhle příklad je poněkud zlomyslný, ale těch 4,8 % plus historické reminiscence aspoň mne k jakési zlomyslnosti tak trochu vybízejí.).

Dá se ovšem taky předpokládat, že i nynějších 2,7 % KDU-ČSL, pokud se uplatní v rámci volební koalice SPOLU, dokáže být pro vznik budoucí koalice užitečnější, než když se případně za rok komunistům podaří překročit těch 5 % potřebných k samostatnému vstupu do PS. Nebo je snad případně pan Babiš vezme do volebně koaliční party? A je třeba vzít v úvahu i to, že jakousi stinnou stránkou úspěchu opozice oproti koalici v nynějším modelu STEM (přes 4 %) poněkud zastiňuje např. skutečnost, že při srovnání nynějšího modelu s modelem STEM z listopadu minulého roku vyplývá, že ANO získalo nárůstek, a to 0,2 %; ale ODS vykazuje nárůstek 1,6 %. A že podpora KDU-ČSL v téže době (od loňského listopadu do letošního ledna) u téže agentury vzrostla z 1,9 % na 2,7 %. Tím chci říci jen to, že tyto výsledky mají v lecčems daleko menší váhu, než jak to na první pohled vypadá. A není to chyba těch, co průzkumy dělali, ale těch politiků a komentátorů, kteří z nich teď před veřejností v titulcích vyvozují nepříliš věcné závěry o drtivém úspěchu ANO.

Samozřejmě nechci zastírat, že v současné době má nynější opozice nad současnými vládními stranami navrch. Není to žádný důvod, proč si předem dělat do kalhot (jako to dělali např. vedoucí představitelé ODS mj. i na stránkách Lidových novin už v roce 2019 i později). Jen by se proboha tentokrát měli poučili ze svých chyb.

Bohužel se zdá, že k tomu mají zatím poměrně daleko. 21. prosince soutěžili premiér Fiala a předseda KDU-ČSL Jurečka v tom, kdo si rychle nasype víc popelu na hlavu v souvislosti s vražděním na FF UK (šlo o to, zda byl dostatečně pohotově ukončen vánoční večírek KDU-ČSL: otázku nastolila mj. a především nynější opozice). Přitom pan Fiala na tom byl teď lépe než např. pan Jurečka, sypal vlastně popel na hlavu pana Jurečky. Navíc rychlejší sebekritika obou pánů by nevedla k tomu, že by při masakru na FF UK bylo ušetřeno víc lidských životů (nestihli by zrušení večírku vyhlásit dřív, než byl útočník zlikvidován). Jen se podařilo rychleji roztočit propagandistické mlýny pana Babiše a spol. A pánové Jurečka a Fiala k tomu nechtě, ale dost silně přispěli. Jaký má taková de facto soudružská sebekritika, kterou vzal na sebe pan Jurečka za přispění pana Fialy, vlastně smysl?

8. 2. 2024, psáno pro Forum 24