indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.8. - 2.9. 2018

Kauza BIS: Co má být předmětem volební kampaně?

V nedělní debatě v České televizi byla řeč mimo jiné i o vedení BISky. Prezident Zeman dlouhodobě a energicky usiluje po odvolání ředitele Koudelky. Spor vyvrcholil teď, krátce před volbami, kdy Koudelkovi vypršel mandát. Obsazení funkce je v kompetenci premiéra a vlády. Premiér dělal dlouho mrtvého brouka, nakonec se rozhodl systémem chytrá horákyně: pan Koudelka o funkci přišel, ale zároveň byl dočasně pověřen jejím výkonem, dokud nerozhodne nová vláda, vzešlá z voleb. Takže, shrnuto: pan Koudelka napůl vyletěl, ale prezident zůstal hladový.

Jeden z účastníků debaty, předseda ČSSD Hamáček, se nechal slyšet: „Jsme asi jediný stát na světě, kde je jmenování šéfa tajné služby předmětem politického boje a pravděpodobně i volební kampaně.“

Otázka zní: o co vlastně jde a co má být předmětem volební kampaně?

Prezident se opětovně a těsně před volbami plete do věcí, do nichž mu nic není. Je to další z jeho aktivit, které vzbuzují otázku, zda náhodou nejde o „jednání směřující proti demokratickému řádu ČR“ podle čl. 65, odst. 2 Ústavy. Kompetentní rozhodnout je Ústavní soud. Může tak učinit poté, co ho kvalifikovanou většinou požádají obě komory parlamentu. O složení poslanecké sněmovny budou rozhodovat tyto volby. Kandidující strany by se měly nechat slyšet, jak se k věci staví. Je pravda, že poměry, jaké u nás vládnou od roku 2013, jsou mírně řečeno poněkud ojedinělé. Nicméně zavinili jsme si je sami a měli bychom obstát.

Smutné je, že zatím tak neučinil vůbec nikdo.

Reflex.cz 3. září 2021