indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. -8.9. 2017

K reakci Českého rozhlasu na článek serveru Echo24

Na facebooku jsem našel vyjádření Českého rozhlasu k článku Dalibora Balšínka na Echu24. protože jsem se diskuse u Kulatého stolu, o níž je řeč, rovněž zúčastnil, rád bych se k věci vyjádřil. Napřed ovšem ocituji stanovisko Českého rozhlasu:


„Český rozhlas se ohrazuje proti tvrzení, že zrušil diskuzi o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti se jedná o pořad Kulatý stůl Názorů a argumentů, který pravidelně v neděli s komentátory a dalšími odborníky rozebírá dění uplynulého týdne. Tak tomu mělo být i tuto neděli 8. října.

Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček se s dramaturgem Radkem Kubičkem domluvili na aktuálních tématech týdne – výroky M. Zemana k rozšiřování prezidentských pravomocí, stěhování části výroby Škodovky do Německa a plány na těžbu lithia. Bohužel už dříve moderátor Tomáš Procházka obeslal pozvané hosty s jinými tématy, z nichž se část týkala voleb.

Volební témata jsou ovšem součástí volebních speciálů a diskuzí, které Český rozhlas Plus vysílá v předvolebním období prakticky denně. Proto bylo nakonec dohodnuto, že se Názory a argumenty budou držet svého tradičního formátu a budou komentovat aktuální události týdne. Diskuze zrušena nebyla a hosté měli možnost se během ní volně vyjadřovat i k tématu voleb, což několikrát využili.

Bohužel informace o změně témat se dostala k hostům vinou nedostatečné komunikace až před natáčením pořadu, nikoliv v dostatečném předstihu, aby se stihnuli připravit, resp. znovu zvážit svou účast v diskuzi. To je samozřejmě chyba, která se neměla stát.

Český rozhlas odmítá obvinění z cenzury, či volební „předposranosti“, jak to nazval pan Dalibor Balšínek na sociálních sítích. Důkazem je samotné vysílání Českého rozhlasu. Právě stanice Český rozhlas Plus momentálně vysílá k volbám desítky pořadů, analýz a komentářů, v nichž kromě politiků využívá politology a novináře napříč názorovým i mediálním spektrem.

Například právě dnes, v pondělí 9. října Plus vysílá hodinový volební speciál v čase 11:10-12:00 (v repríze 16:10-17:00) a taktéž debatu sedmi volebních lídrů v čase 21:00-22:10. To jsou tři hodiny vysílání přímo k volbám, o komentářích a analýzách v proudovém vysílání nemluvě.

Ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný“


A teď to moje:

Nejprve pro pořádek: k záležitosti s nedělním Kulatým stolem na ČRo Plus jsem napsal stížnost generálnímu řediteli ČRo, kterou jsem dal na vědomí i Radě ČRo. Text přikládám. Uvedl jsem tam přesně, o který pořad šlo a jak se změnilo téma.

Představa, že se dva týdny před volbami v bilanční diskusi nad událostmi týdne o volbách nebude mluvit, mi připadá neuvěřitelná. Zvlášť když byly v tom týdnu zveřejněny zajímavé průzkumy veřejného mínění a dále se profilovali účastníci soutěže (např. Piráti). Jediným tématem tak zůstala EU (plus situace v Polsku, která s EU souvisí- připadá mi ovšem zvláštní rozmazávat ohrožení demokracie v Polsku na nemluvit o tomtéž v souvislosti s našimi volbami). Není tak docela pravda, že hosté měli možnost se během diskuse volně vyjadřovat i k tématu voleb: bylo nám předem řečeno, že o volbách se mluvit nemá, a z toho, co jsem říkal, tu a tam něco vypadlo. To ovšem nepovažuji za nejpodstatnější, a navíc je to trochu i můj problém: neměl jsem se za těchto okolností pořadu vůbec zúčastnit.

Co mi připadá zvlášť znepokojivé, je snaha učinit za problém, který tu vznikl, zodpovědného moderátora Procházku, nejnižší článek řetězu zodpovědných v ČRo. Hlavní problém je absurdní výběr témat, a odpovědnými za něj jsou podle toho, co napsal ve své reakci pan Pokorný, šéfredaktor ČRo Plus pan Nováček a dramaturg pan Kubičko. Pokud se pan Procházka pokoušel ten výběr zracionalizovat, bylo to jedině správné.

Moc mi zajímá, jak se zrovna k této věci (odpovědnost pana Procházky) staví pracovníci ČRo Plus, lidé často zvučných jmen (jsou uvedeni na adrese http://www.rozhlas.cz/lide/plus/ . Může si za to pan Procházka sám? Pokud se na tom shodnou, pak to je něco, co znám roku 1969.

Vzhledem k tomu, že tento exotický zážitek s ČRo Plus (a zejména snahu učinit obětním beránkem pana Procházku) už nechci zažít znovu, nebudu s ČRo Plus nadále spolupracovat. Vím, že je z toho hlava bolet nebude, ale nedělám to kvůli nim, dělám to kvůli sobě.

9. října 2017; své stanovisko jsem poskytl Echu 24