indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.6. - 15.6. 2015

Oznámení poslance Komárka na ředitele Dvořáka a Televizní radu

Středeční Babišovy Lidové noviny přinesly na jedenácté stránce v rubrice Diskuse svěží text poslance shodou okolností rovněž Babišova ANO Martina Komárka. Jmenuje se „Zaslouží si Petr Dvořák své miliony?“

Základní sdělení Komárkovy filipiky jsou tato: Generální ředitel ČT Petr Dvořák dostal od Rady ČT pěkný příspěvek na dovolenou, totiž odměnu 2,3 milionu Kč. Rada ČT, místo aby důsledně kontrolovala hospodaření s více než šesti miliardami korun, které televizi posíláme („my“ znamená televizní koncesionáři, za něž pan poslanec mluví, stejně jako se dříve mluvívalo za „všechny poctivé pracující“), působí jako poslušný poradní sbor pana ředitele. Současný zákon o České televizi dává řediteli do rukou veškerou moc. Je pánem zaměstnanců, má moc jako egyptský faraon nebo perský satrapa. Peníze, které utrácí, si nevydělal. Rada žije z jeho milosti, kontrolní orgán je živen tím, kdo má být kontrolován. Rada nevyužívá ani svých skrovných pravomocí, neboť si nechce „župana“ pohněvat.

Panu Komárkovi jde o to, že by „posílenou radu“ neměli volit poslanci ani žádní jiní politici. Není jasné, zda by ji měl vůbec někdo volit. Nejlepší by možná bylo, kdyby se členové prostě nominovali sami a rozhodovalo by to, jak důrazně a silně se dotyčný hlásí.

Článek pana Komárka spadá do žánru, který důvěrně znám ze svého dětství a ranného mládí. Říkalo se mu „oznámení rozhořčeného pracujícího“, nezdvořáci ovšem mluvili o denunciaci. Podotýkám, že pan Komárek je sice rozhořčený pracující, neboli jak se dnes říká, obyčejný člověk, který to už nemůže vydržet, ale navíc i člen předsednictva a mediální expert hnutí miliardáře a mediálního magnáta Andreje Babiše, poslanec a předseda volebního výboru PČR. To jeho slovům dodává ještě o něco větší váhu.

Sám osobně mám tento způsob psaní za ohavný a zavrženíhodný, ale o to mi teď nejde.

Pan Komárek mimo jiné píše: „Spolu se sdružením Svobodu médiím považuji za jeden z hlavních cílů nových mediálních zákonů posílení pravomoci ČT… Společně se sdružením Svobodu médiím, které reprezentují například Hana Marvanová, Tomáš Klvaňa či Adam Černý, jsem přesvědčen, že je nutná změna zákona o České televizi…“ Svobodné fórum se bohužel zapomnělo zeptat paní doktorky Marvanové, pana Klvani a pana Černého, jak se to vlastně má s tou poněkud nejasnou a mlhavou formulací „společně se sdružením Svobodu médiím“. Přitom si nemyslím, že bych byl úplně sám, koho to docela zajímá. A tak to zde zcela důrazně činím.

25. června 2015; psáno pro Svobodné fórum