indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.2. - 14.4. 2013

Přetahovaná nejen o velvyslance

Ministr Schwarzenberg úporně zápasí s prezidentem Zemanem o velvyslanecké posty. Ve hře je mj. Livie Klausová (má získat místo v Bratislavě, do hry ji vnesl Zeman, Schwarzenberg zuřivě protestuje) či komunistický europoslanec Remek pro Moskvu (tedy pardon, nestraník zvolený na komunistické kandidátce, pokud to snad někomu připadá důležité). Ten ministrovi, jak se zdá, až tolik nevadí.

Jednání se ocitlo na mrtvém bodě, má pokračovat zítra na Hradě.

Dosavadní úzus byl, že velvyslance navrhuje ministr se souhlasem vlády, jmenuje prezident. V ústavě se ovšem praví jen to, že velvyslance pověřuje (to je přesný výraz) prezident. Z toho vychází Zemanův „stínový ministr zahraničí“ Kmoníček: velvyslanci jsou prezidentovi představitelé v zahraničí, rozhodnutí je tedy v jeho rukou.

Pokud nyní ministr přistoupí na změnu úzu při jmenování velvyslanců, zbavuje se důležitého instrumentu pro provádění zahraniční politiky. Je ovšem otázka, zda může na ten posun nepřistoupit jinak, než že odstoupí (dobře, dělejte si to takhle, ale už beze mne). To ovšem odporuje zažrané české tradici „držení pozic“ až do úplného sebeznemožnění.

Pokud ministr přistoupí na jmenování Remka velvyslancem v Moskvě, otvírá významný prostor KSČM – a ovšem taky Rusku. A zase: nejspíš může udělat jen to, že nebude při tom.

Pan Kmoníček šel ovšem v dnešním Právu ještě dál: prezident si může diktovat velvyslance, protože má silnější mandát než ministr: „prezident zvolený přímou volbou s počtem voličů značně přesahujícím voliče vládních stran je v takové váhové kategorii, že by se s ním mělo počítat.“

Tak to jsou aspoň jasná a otevřená slova. Schwarzenberg se naivně domnívá, že se Zeman „pokouší zavádět moresy přibližující se prezidentskému systému“. Dalo by se to ovšem říci přesněji a obecněji: prezident se pokouší zavádět moresy blízké autoritativnímu způsobu vlády. A česká politická reprezentace tomu sekunduje.

Jak asi dopadne zítřejší schůzka? Nejpravděpodobnější je kompromis: Zeman ustoupí Schwarzenbwergovi a odsouhlasí jako velvyslance pro Izrael Vondru. Schwarzenberg ustoupí Zemanovi a smíří se s Klausovou v Bratislavě. A oba se shodnou na Remkovi v Moskvě. Tak vypadá kompromis po česku.

Všechno jiné by bylo příjemné překvapení, které ovšem nikdy nelze vyloučit.

reflex.cz 15. dubna 2013