indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.2. - 31.3. 2013

Odpověď Milana Štěcha

Parlament české republiky

Senát
Vážený pan

Bohumil Doležal

Nad octárnou 3

160 00 Praha 6


V Praze dne 29. března 2013

Čj.: 3524/2013/S


Vážený pane Doležale, Vážený pane Scheinoste,


Děkuji za Váš dopis z 11. března, který společně s Vámi podepsala řada dalších občanů (mnozí z nich jsou veřejně činní). Přiměl mě k tomu, abych si znovu pečlivě přečetl projev nového pana prezidenta a zejména pak tu část, která Vás tak pobouřila.

Upřímně říkám, že ani já nepokládám za šťastné stavět „kmotrovské mafie“ a „neonacistické bojůvky“ hned vedle podstatné části médií. Nedomnívám se však, že by pan prezident tyto tři společenské jevy pokládal za srovnatelně nemorální nebo nebezpečné. Jeho dlouhodobý názor na „podstatnou část médií“ je samozřejmě známý, přesto není podle mého názoru korektní podsouvat mu, že novináře pokládá za stejné společenské nebezpečí jako neonacisty. Tak tomu jistě není u žádného demokratického politika. Podle mne jde skutečně spíše o nešikovnou formulaci, nic víc.

Vy sami píšete, že prezident „uplatňuje „vůči podstatné části médií“ princip kolektivní viny a že paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků“. Nezlobte se, ale ani to mi nepřipadá korektní. Prezident přece nehovořil o všech novinářích, dokonce ani o všech médiích. Mluvil právě jen o jejich části. Proto mi použití slov „princip kolektivní viny“ připadá z Vaší strany poněkud přehnané.

Buďte ujištěni, že svobodu slova a projevu pokládám za jeden ze základních stavebních kamenů dobře fungujícího demokratického státu, stejně jako profesionalitu novinářů. I já sám mám řadu výhrad vůči některým konkrétním médiím a novinářům, k jejich neobjektivitě a manipulaci s občany, ale formuloval bych j e jinak než pan prezident. Přesto se nedomnívám, že je svoboda projevu v ČR následkem inauguračního projevu Miloše Zemana jakkoliv ohrožena.


S pozdravem


    Milan Štěch

    Předseda

4. dubna 2013