indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.4. - 5.5. 2012

Zajde ODS na členské úbytě?

Problémem českých politických stran všeobecně a ODS zvlášť je chronický úbytek členstva. Postihuje výrazně i strany předzásobené z minulého režimu, KSČM a KDU-ČSL. Ale ODS zhubla za poslední tři roky o celou čtvrtinu členů, přičemž už ten původní stav nebyl až tak oslnivý, čítala tehdy 33 tisíc členských duší.

Zároveň ODS ztrácí i preference. V posledních průzkumech hned tří agentur se propadla až na třetí místo v pořadí, za KSČM. To je bohužel signál, že strana přichází o pozici jednoho ze dvou dominantních útvarů českého politického systému (druhý je setrvale ČSSD). Je sice nejsilnější pravicovou stranou, ale stává se zároveň stranou marginální.

Místopředsedkyně Němcová v tom vidí „trend“. Být členem politické strany netáhne už tolik, jako bezprostředně po listopadu 1989. To je vysvětlení velmi pohodlné a zároveň to není pravda. Po listopadu 1989 vládlo heslo: „Strany jsou pro straníky, OF je pro všechny“. Václav Klaus, zakladatel ODS, chtěl proti tomu postavit stranu standardního typu. Zdá se, že ten pokus právě teď končí v písku. V době rozkladu OF se mu podařilo vytvořit atraktivní a jednoduchou ideologii a získat pro sebe aparát Fóra. Celé tažení za prosazením standardní strany bylo provázeno mocenským pragmatismem, Klausovi odpůrci by mohli mluvit o cynismu. Šlo o to, získat „vlivné lidi“. Výsledkem je strana pro dnešní rozzuřenou veřejnost neodmyslitelně spojená s fenoménem „kmotrovství“, ač něco podobného bychom mez námahy nalezli i v jiných stranách včetně ČSSD.

Politoložka Dvořáková říká k úbytku členstva všeobecně, že dnešní strany už nejsou perspektivní pro ty lidi, kteří to s politickou kariérou mysleli vážně (v analýze fenoménu kariéry považují paní profesorku za osobu velmi kompetentní). Jenže pokud jde o kariéru, dokáže politická strana uspokojit zhruba tolik lidí jako loterie. Aby mohla normálně fungovat, měli by v ní být i normální lidé, takoví, kteří se dokážou smířit s tím, že se kariéra koná v menší míře, než si slibovali, nebo se případně nekoná vůbec. Že v lidském životě jde i o vážnější věci než kariéra.

Na základě jakýchsi vlastních nabytých zkušeností jsem měl někdy před deseti lety dojem, že takoví lidé v ODS ještě pořád jsou, i když tam strašně trpí. Teď nevím: to, jak se strana prezentuje, je primitivní a fanatická ideologie „konzervatismu“ klausovského ražení, která tomu, kdo ji propadne, umožní skousnout nejrůznější kmotrovské nechutnosti.

Věřím předsedovi Nečasovi, že je s dnešním stavem strany nespokojen a docela upřímně by s tím rád něco udělal. Dokonce se mu to tu a tam povedlo. Zároveň je těžké přehlédnout, že se mu díky podstatně ztenčené a nejisté vládní většině začíná např. poslanecký klub pomalu drolit pod rukama.

Situace je to krajně nešťastná: TOP09 je při vší úctě klub salonních konzervativců, kteří přenechávají pragmatická řešení panu Kalouskovi. Jsou totéž jako kdysi Unie svobody, tedy ODS s minimalizovaným členstvem (a to je dnes už co říci). ODS nedokážou zastoupit. Český politický systém se tak trochu začíná podobat tomu slovenskému, s jediným, leč podstatným rozdílem: pravice je vytlačená na okraj, ale ČSSD bez komunistů vládnout nedokáže. To je zrcadlo posledního průzkumu STEM: zrcadlo asi pokřivené, ale i pokřivená zrcadla něco vypovídají.

reflex.cz 10. května 2012