indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.11. - 19.11. 2011

Čtyři dny, které otřásly radnicí

Události uplynulého týdne na pražské radnici byly tak překotné a překvapivé, že stojí za to je nejdřív shrnout a pak teprve okomentovat. Úvodem jen malá poznámka: na první pohled pozoruhodné je selhání investigativních novinářů a následně komentátorů (týká se to i autora těchto řádků). Až do čtvrtka v podstatě nikdo netušil, o co jde a jak jsou rozdány karty. Přesvědčení, že se u nás všechno vykecá, dostalo vážnou ránu. Nevím jen, je-li to dobře, nebo špatně.

V pondělí se regionální rada pražské organizace ODS rozhodla vypovědět koaliční smlouvu na radnici s ČSSD. S návrhem přišel předseda Šťastný, primátor Svoboda nebyl předem informován, že se o tom bude jednat, předseda strany Nečas prý rovněž o ničem nevěděl. Návrh byl jednomyslně schválen s tím, že současná koalice bude pracovat do 23. prosince, aby se nová mohla náležitě připravit. Potvrdil ho pak i klub ODS v pražském zastupitelstvu.

Spekulovalo se o tom, že předseda pražské organizace chtěl návrhem vzít vítr z plachet primátoru Svobodovi, ve skutečnosti byl nejspíš zaskočen vývojem událostí a šlo mu o to, získat čas. Vybojoval si měsíc.

Jakýsi neklid zavládl i v „odstavené“ ČSSD. Svobodův náměstek Březina čekal na rozhodnutí soudu, předseda pražské organizace Hulinský se stal terčem cíleného útoku senátora Dienstbiera, který žádal jeho hlavu.

Odklad se předsedovi Šťastnému smrskl na pouhé tři dny. Ve čtvrtek ráno v půl osmé, kdy za klidných dob politici ještě spinkají, se na radnici za primátorem dostavila deputace vedení TOP09 s návrhem koaliční smlouvy, jejíž páteří bylo: Svoboda zůstane primátorem, TOP09 získá v radě těsnou většinu 6:5. Smlouvu podepsali navrhovatelé z TOP09, během dne se k ní postupně připojovali zastupitelé a členové regionální rady ODS, nakonec zůstal jen jeden kverulant, starostka Prahy 6 Kousalíková. Předseda pražské regionální rady Šťastný z výše uvedených důvodů nebyl při ranním setkání u primátora vůbec přítomen. Nedovedu si představit, že by návrh vznikl za bezesné noci ze středy na čtvrtek, tj. že by nebyl v zásadních věcech hotový už dvě - tři neděle.

Ve dvě hodiny odpoledne došlo na jednání zastupitelstva, šlo o převolbu radních a náměstků primátora. Stoupenci pana Šťastného marně žádali o to, aby se jednalo poté, co se sejde regionální rada strany, o totéž žádal pro klub ODS zastupitel Blažek, chtěl 30 minut, dostal jednu, což je těžké brát jinak než jako výron černého humoru. Regionální rada se sešla (za účasti předsedy ODS Nečase) až po jednání zastupitelstva – a jednohlasně postup svých zástupců schválila. Poté i starostka Kousalíková připojila svůj podpis pod novou koaliční smlouvu.

Věcně vzato je koalice ODS s TOP09 přirozenější než ta předchozí, navíc překonává rozštěpení nesocialistické části politického spektra, táhnoucí se od roku 1997. Koalice ODS s ČSSD, zvlášť v Praze neblaze srostlá s ekonomickým zázemím, měla ovšem taky jistá pozitiva: spolupráce na regionální úrovni trochu smazává dojem z celostátní úrovně, že chybí jen malounko, a oba tábory se začnou vzájemně vraždit (to je zásadní vklad Jiřího Paroubka do české politiky). Pozitivní je jistě přerušení vazeb na „kmotry“ i to, že primátor si v této věci proti zaběhaným zvyklostem nejspíš dokázal prosadit svou.

Přinejmenším stejně zásadní je ovšem formální stránka věci. Jakési znepokojení vyjádřil prezident Klaus, i předseda Nečas tuší, že všechno nebylo úplně košer. Bylo by především velmi neblahé věřit, že „to o co jde“, např. boj proti korupci, stojí za to, aby se nebraly ohledy na formu. Jenže demokracie stojí a padá s ohledem na formu. Výměna na radnici byla věcně zvládnutá na jedničku, formálně je proč se mračit.

Základní problém je vyšachování kompetentního stranického orgánu velké politické strany z politického rozhodování ve velmi závažné věci. Celá akce tím nabývá účelového, a tedy lehce cynického charakteru.

Velmi podivná je taky monolitičnost ODS v Praze. Pluralita existuje v kuloárních tahanicích a podrazech, když ale dojde na veřejné hlasování, je třeba držet jednotu.

Vypadá to, že do základů nové koalice na pražské radnici bylo ve čtvrtek zazděno nemluvně.

Lidové noviny 26. listopadu 2011