indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.10. - 22.10. 2011

Zavřou ministra Vondru?

Státní zastupitelství v Praze 6 obdrželo několik (prý pět až šest) trestních oznámení na ministra obrany Vondru. Provinil se tím, že udělil letos v srpnu bratřím Mašínům medaili Zlaté lípy, jedno z nejvyšších vyznamenání ministerstva obrany. Tím, a také svými pochvalnými výroky na adresu vyznamenaných, cituji dle dnešního Práva, „prakticky(!) schvaluje trestný čin vraždy, za který mnozí (!!) tehdejší jednání odbojářů dnes považují“. Státní zástupce už celou záležitost předal pražské kriminálce, úkony trestního stíhání však zatím zahájeny nebyly. Za schvalováni trestného činu, případně odměnu za něj či za odškodnění lze podle platných zákonů vyfásnout až roční vězení.

Podle toho, co uvádějí v Právu, bylo sice v polovině padesátých let trestní stíhání bratrů Mašínů (a Milana Paumera) zahájeno, ale dotyční nebyli nikdy odsouzeni. Mělo pokračovat poté, co budou obžalovaní vydáni z USA (soudruzi se pochopitelně nedočkali). Po převratu došel soud k závěru, že trestní stíhání je vzhledem k promlčení nepřípustné. „Oznamovatelé“ tedy dnes žádají, aby byl Vondra odsouzen jen za to, že schvaluje a odměňuje něco, co „mnozí“ považují za vraždu. Jenže to není to hlavní.

V letech 1948 až 1989 bylo Československo kolonií komunistického ruského impéria, které si tenkrát říkalo SSSR (pro spravedlnost třeba říci, že na konci osmdesátých let Československo nabylo svobodu a suverenitu mj. i díky vstřícnosti Gorbačovova vedení). K neblahému osudu naší země přispěli na přelomu čtyřicátých a padesátých let i mnozí Češi, většinou z větší či menší ideové dezorientace (lidově řečeno z blbosti). To ovšem na podstatě potupného statutu naší země ve výše zmíněném období nic nemění.

Kdokoli, kdo se v té době chopil zbraně ne obranu svobody a suverenity Československa, nemůže být za své tehdejší činy trestně stíhán (to neznamená, že by se nemělo uvažovat a diskutovat o míře přiměřenosti a politické prospěšnosti jednotlivých činů). V tomto směru neexistuje a nesmí existovat právní kontinuita mezi Českou republikou a poválečnou ČSR/ČSSR, stejně jako neexistovala právní kontinuita mezi protektorátem a obnoveným Československem. Je smutnou skutečností, že jsou u nás lidé, kteří by nitky takové právní kontinuity rádi navázali. Je však zhola nepochopitelné, proč se státní zastupitelství a policie ČR tímto případem vůbec zabývá.

Odbojová činnost bratří Mašínů je, jak se u nás s oblibou říká, „kontroverzní“. Je možno je kritizovat, je možno kritizovat ministra Vondru za udělení medaile. Chtít ho za to kriminalizovat by ovšem bylo pobuřující, kdyby to zároveň nebylo směšné. Vypadá to, jako by se tu za účasti státních orgánů oživovalo něco podobného, jako bylo kdysi „schvalování atentátu na Heydricha“ – s tím rozdílem, že žijeme v liberální době, takže dnes se za to nebude chodit ke zdi, nýbrž jen na rok do basy.

lidovky.cz 27. října 2009