indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.11.-9.12.2009

Vytunelovaná vláda

Fischerova vláda vznikla na začátku května letošního roku na základě konsensu ODS, ČSSD a SZ, což ji zajišťovalo většinovou podporu v totálně rozložené Poslanecké sněmovně. Jejím posláním bylo přemostit pět měsíců do předčasných voleb, které měly původně být začátkem října t.r. Její úloha měla být údržbářská, a podle toho se taky chovala. Vzhledem k tomu ani jedné z rozhodujících stran nestálo za to ji agresivně kompromitovat (proč taky, nemohla dělat nic jiného, než na čem se obě rozhodující strany dohodly) a získala si rázem velkou oblibu veřejnosti.

Situace se zkomplikovala, když se nejprve Ústavní soud a poté Jiří Paroubek zasloužili o to, že se mandát údržbářů prodloužil na celý rok. Rok údržbářství je něco nepředstavitelného. Vláda musí fungovat tak trochu jako normální vláda, i když byla plánována jako provizorium. Vzhledem k tomu, že přitom pořád provizorium je, její popularita roste.

A protože roste její popularita, roste i její hřebínek. Podle toho, co dnes píší LN, existuje na úřadě vlády dvojí expertní tým. První, který si vymínila ODS (někdejší Topolánkův šéf Úřadu vlády Novák, vedoucí tiskového oddělení Schmarz, Martin Štěpánek, exposlankyně Dostálová). Tím, jak roste Fischerova popularita, klesá jejich význam. Ted prý se s nimi nikdo moc nebaví.

Pak je tu paralelní a významnější uskupení: někdejší hybatel Tošovského vlády a minstr Špidlovy vlády Vladimír Mlynář, jeho exnáměstek Frankl, poslanec ODA, pěvec a moderátor Michal Prokop. Jejich strany a voliči již vymřeli, jejich politickou váhu to, jak vidno, neovlivnilo. Politické osobnosti bez změřitelné politické podpory, vázané (údajně postavou Vladimíra Mlynáře) na TOP09, politickou stranu bez spolehlivě změřitelné podpory.

Toto mlhavé vládní uskupení je zatím úspěšné: podařilo se mu donutit ODS, aby podpořila nemravnou socialistickou destrukci státního rozpočtu, zatímco jejich exponent, TOP09, strana víceméně virtuální, se okázale distancovala. Prezident Klaus rád podpořil ministra financí Janotu, protože mohl při té příležitosti zdůraznit, že za všechno může nedůslednost ODS (má jistě pravdu, ODS neměla co podpořit zprzněný rozpočet, problém, je, že prezident zároveň rád zatopil Topolánkovi a nabídl své věrné v ODS jako partnery pro příští opoziční smlouvu s restauračním týmem Jiřího Paroubka.

Pan prezident má své zájmy: rád by coby český Teng Siao-Pching rád do budoucna ovlivňoval svou stranu, která se mu po Topolánkově vítězství jaksi vymkla z rukou. Pánové Mlynář, Prokop a lídři TOP09 by rádi realizovali své zamřené sny z roku 1997. Bohužel, jejich doba je fuč. Jejich protivníkem není vypočítavá populistická ODS, ale schopný a cynický normalizační manažer. A dám krk za to, že s nimi nakonec zamete stejně úspěšně jako s Milošem Zemanem.

Lidovky.cz 11. listopadu 2009