indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.11.-23.11.2009

Sarajevo naruby

V médiích se množí nářky: Topolánek se drží u moci jen proto, že bohužel nemá dost silného konkurenta. Jinak by s ním byli už dávno zametli. Nářky nejsou na místě: Topolánek konkurenta má, a to velmi výrazného a mocného. Má jen jednu nevýhodu: bohužel není (přesněji řečeno už není) členem ODS, momentálně sedí na pražském Hradě a odtud se snaží svému nemilovanému nástupci ze všech sil zatopit.

Topolánek se na kongresu musel vůči této konkurenci nějak vymezit. Neudělal to příliš důrazně: ztotožnil se s Klausovými výhradami ve vztahu k Bruselu (jsou přehnané, případným nebezpečím se dá snadno čelit a integrace EU je nevyhnutelná), kritizoval prezidenta za nepochopitelnou vstřícnost vůči Moskvě (v tom má nepochybně pravdu) a velmi kriticky se vyjádřil k opoziční smlouvě. Zde by se slušelo dodat, že Zemanovi a Klausovi tehdy nic jiného nezbývalo, potřebovali svůj výrazný volební úspěch uhájit vůči prezidentovi Havlovi, který se chystal fungovat mezi nimi jako jazýček na vahách a získat tak pozici nezvaného rozhodčího v jejich nesmiřitelném střetu. Tento průhledný a nestydatý záměr pochopitelně nevyšel. Je zároveň pravda, že neduhy, které se dnes házejí Topolánkovi na hlavu (privatizace ODS, klientelismus) začaly během této podivné politické mesaliance.

Daleko zajímavější z dnešního hlediska je to, co epoše opoziční smlouvy předcházelo:

1. U moci byla vratká vláda, závislá na hlasech přeběhlíků.

2. Vnitrostranickým oponentům premiéra (a zároveň předsedy ODS) se podařilo s podporou prezidenta svrhnout vlastní vládu.

3. Prezident nato dorazil svrženého premiéra slavnostním projevem v Rudolfinu, což v dané situaci nepostrádalo rysy jistého hyenismu (podotýkám, že jako takový projev může sloužit i velký novinový rozhovor pořízený servilním prezidentským lobbyistou).

4. Načež vznikla vláda, formálně poloúřednická, v níž se ovšem prezidentovi podařilo prosadit své zájmy.

Vnucuje se otázka: jaký je rozdíl mezi rokem 1997 a rokem 2009? Rozdíl nikoli v detailech, ale v podstatě? Odpověď je jednoduchá: v roce 1997 se prezident jmenoval Václav Havel, dnes se jmenuje Václav Klaus.

lidovky.cz 24, listopadu 2009