indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.2. - 7.2.2009

Reset

Vystoupení amerického viceprezidenta Bidena v Mnichově splnilo očekávání. Ohlásil změnu, kterou Moskva citlivě zaregistrovala.

Dal najevo pokračovat ve vývoji protiraketové obrany jako protiváhy rostoucí íránské kapacitě za předpokladu, že tato technologie bude účinná a bude odpovídat vynaloženým nákladům. O věci budou USA „hovořit“ se spojenci v NATO i s Ruskem.

Toto prohlášení se dá vykládat nejrůznějšími způsoby, jen ne tak, že se v podstatě nic nemění. Za prvé, je řeč o „vývoji“. Za druhé, sděluje se: nejsme si jisti, zda je technologie účinná a zda na ni máme dost peněz. Zkrátka: uvidíme.

Zásadní sdělení, v jehož rámci je třeba chápat i slova o protiraketové obraně, ovšem zní: „Je čas parafrázovat Baracka Obamu, pro vztahy s Ruskem zmáčknout tlačítko reset a revidovat mnoho oblastí, v nichž s ním můžeme spolupracovat.“ USA nebude s Ruskem souhlasit úplně ve všem, Biden výslovně vyloučil uznání Abcházie a Jižní Osetie a respektování nějaké sféry vlivu (což se musí nutně týkat i USA samých).

Týká se „reset“ i radarové základny v ČR? Tato otázka je otevřená, ať se česká vláda tváří, jak chce. A to je zásadní věc.

Zrekapitulujme vývoj celé věci: Američané před časem požádali českou vládu o souhlas se zřízením radarové základny jako součásti protiraketového systému, který má ochránit Evropu a později i USA před raketami odpálenými z nejisté oblasti Středního Východu. Česká vláda souhlasila, ale skoro zároveň rozhořčeně protestovalo Rusko. Důvody jsou zjevné: Rusové stále považují oblast, kterou okupovali v závěru druhé světové války, za něco, co jim bylo neprávem odejmuto a kde se budou snažit obnovit svůj někdejší vliv. Proto nemohou připustit, aby se tam byť i jen prstíčkem uchytila konkurence. Je to běžné velmocenské uvažování: je zbytečné se nad ním pohoršovat, ale nepraktické strkat před ním hlavu do písku, protože ruské představy jsou ve frapantním rozporu s naším národním zájmem. Česká diplomacie se teď může přetrhnout ochotou „zapojit“ Rusko do protiraketového štítu, stejně jako předtím se mohla přetrhnout ve zdůrazňování ruského nebezpečí. Vůbec nebere na vědomí, že naše situace se změnila k horšímu a česká politika by na to měla přiměřeně a věcně reagovat.

Americké „reset“ představuje ještě jeden problém: Rusové loni a na počátku tohoto roku demonstrovali svou tvrdost a neústupnost. Zablokovali jednání o přijetí Ukrajiny a Gruzie do evropských institucí. Iniciovali separatistická hnutí v Abcházii a Jižní Osetii a Gruzii o tyto oblasti prakticky okradli (EU jim to ústy prezidenta Sarkozyho požehnala). Potrápili Evropu plynovou blokádou a ještě se jim podařilo ji drze svést na Ukrajinu. Americké „reset“ budou chápat po chruščovovsku: jako projev slabosti. A postaví Západ a USA před další a další zkoušky. Barack Obama si zjevně chce za každou cenu zopakovat historickou zkušenost, kterou kdysi učinil J. F. Kennedy. A nám coby bezmocným divákům a potenciálním obětem tohoto experimentu nezbývá, než se s obavou ptát: dokáže ze zkoušky vyjít stejně čestně jako jeho slavný předchůdce?

lidovky.cz 9. února 2009