indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.9.-24.9.2007

Proč se panu Filipovi líbí prezident Klaus?

Předseda KSČM Filip se opět (tentokrát na slavnostech Haló Novin na pražském Výstavišti) vyjádřil uznale o prezidentovi Klausovi. A opět naznačil, že Klaus není pro KSČM zase až tak nepřijatelný. Tedy v každém případě se jeví přijatelnějším než (potenciální) prezidentský kandidát Pačes, předseda AV ČR. Aspoň pokud jde o postoj k americkému radaru na území ČR.

Vyjádření komunistického předsedy není zase až tak nepochopitelné: srovnejme jen, co oba pánové k věci řekli.

Pan Pačes poskytl v poslední době v rámci jakési virtuální prezidentské kampaně (zatím ho nikdo nenominoval) rozhovory třem největším českým celostátním deníkům: Právu, Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes. Na radar se ho pochopitelně ptali vždycky. Odpověděl, že je pro radar, pokud bude součástí NATO a pokud se případné negativní vlivy budou lidem v jeho okolí kompenzovat (MfD). V LN žádá pouze „souhlas NATO“ a v Právu, aby zařízení bylo „budováno v rámci strategie Severoatlantické aliance“. Snaha vyhnout se v této věci hlediska taktiky a účelu poněkud nepřitažlivé zásadě „vaše řeč budiž ano ano, ne ne, je zjevná, ale ačkoli by požadavek ohledně podílu NATO, formulovaný pokaždé jinak, mohl být pro zřízení radaru smrtonosný, komunisty neuspokojuje, obsahuje přece jen jakousi mlhavost spojenou s rizikem. Pan Pačes se tedy musí ještě učit.

A učit by se měl od stávajícího prezidenta. Za prvé, Václav Klaus je osobně pro radar, ovšem z žádného hloupého, přímočarého entuziasmu. Jeho ano je střízlivé a vyargumentované (podstata sdělení je, že pan prezident označuje nejmenované zastánce radaru za pitomce). Za druhé, pan prezident je pro referendum: vláda by měla respektovat vůli většiny veřejnosti, tuto otázku nelze rozhodnout vratkým poměrem 101 ku 99. A konečně, pan prezident hodlá v každém případě respektovat rozhodnutí většiny a nebude se mu při svém podpisu bránit. Jaké většiny, není úplně jasné (zřejmě nepůjde o zákon o referendu, protože to by byl zákon ústavní, který prezident nesmí vrátit). Z toho se dá soudit, že prezident nebude dělat obstrukce, pokud se o zřízení vlády usnese (těsnou) většinou PS.

To je stanovisko dokonalé, vpravdě pilátovské. Pan prezident sice podrývá stanovisko nemilované vlády (a v té souvislosti kritizuje taky nemilovaného Klvaňu; jak vhodný a snadný cíl!). Zároveň dává najevo, že když si vláda přes jeho nemilostivé stanovisko pomůže sama, nebude jí házet klacky pod nohy.

Bohužel, situace je taková, že si žádá vyjádření ve smyslu ano ano, ne ne. Prezident možná se možná učiní přijatelnějším pro ty, kdo jeho prohlášení nesledují příliš pozorně, a utrhne třeba i nějaký komunistický hlas: každý hlas je dobrý. Zároveň nechává vládu v rejži v záležitosti, která je pro budoucnost ČR rozhodující.

Takového prezidenta si můžeme strčit za klobouk.

22. září 2007