indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.7. -28.7.2007

ARCHIV

K odškodnění Libyi se nikdo nehlásí. Proč?

Jak se dalo předpokládat, po propuštění bulharských zdravotních sester se rozhořel spor, kdo vlastně financoval mimořádně štědrou pomoc rodinám postižených libyjských dětí. Libyjská strana nepochybně bojuje s podezřením, které se tam sice nikdo neodváží vyslovit, ale nejspíš ho kdekdo sdílí, že skutečným plátcem je ona a že suma má vysloveně chruščovovskou povahu. Proto označila za donátory mj. Českou republiku, Bulharsko a Slovensko. Česká republika to jednoznačně odmítla, Bulharsko vyjádřilo do budoucna ochotu přispět (věznění byli konec konců jeho občané), Slovensko účast ústy ministerstva zahraničí popřelo, ústy ministerstva financí nevyloučilo. Francie se sice na odškodnění nepodílí, ale projevila vůči Libyi velkou vstřícnost, pokud jde o materiální pomoc v jiných oblastech.

Problém s odškodněním je třeba rozebrat. Jistě není důvod, proč nepřispět nějakou přiměřenou sumou na ubohé děti, nakažené smrtící chorobou. Pomoc by měla probíhat se zohledněním nepopiratelné skutečnosti, že za jejich nakažením je svinčík v libyjských nemocnicích, za nějž odpovídají libyjské úřady. Odškodnění ostatně moc nepomůže, nakažené děti tak jako tak zemřou, pokud se v dohledné době neobjeví lék proti té strašné nemoci. To není bohužel příliš pravděpodobné.

Jenže tzv. odškodné je bohužel ze své povahy zároveň výkupným za propuštění bulharských zdravotních sester, které jsou naprosto nevinné, a přesto byly v Libyi vystaveny brutálnímu mučení a drženy osm let vlastně v cele smrti. Platit výkupné je občas nezbytné, ale je to nouzové řešení v situaci, kdy rozumnější prostředky neexistují, a má tu nevýhodu, že vede pachatele skutečné i potenciální k přesvědčení, že podobné akce se vyplácejí.

Z toho hlediska má pravdu čtenář LN Lubomír Stejskal: v dopise redakci upozornil, že odškodnění si zaslouží především oběti této nestvůrné a nestydaté monstrakce libyjského režimu. Proto navrhuji: nechť je pomoc, kterou EU a její státy případně poskytnou rodinám postižených dětí, zdaněna a takto získaný obnos dostanou tyto nevinné oběti Kaddáfího režimu. Rozdíl mezi nezdaněnou a zdaněnou částkou nechť rodinám postižených zaplatí pan Kaddáfí, je to jeho problém.

lidovky.cz 30. července 2007