indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.6. -19.6.2007

ARCHIV

Frakce

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, ještě neproběhla ohlášená tiskovka Vlastimila Tlustého. Pochybuji, že by přinesla něco převratně nového k tomu, co už zatím proběhlo tiskem.

Spekuluje se asi o deseti poslancích. Tlustý možná našel vlivné stoupence i v regionech.

Co se dá zatím k celé záležitosti říci? Především, vznik takto institucializované frakce ve straně není nic normálního a běžného: je to signál krize a rozkolu. Zároveň je frakce při dnešním rozvržení sil v parlamentu mocný prostředek nátlaku na premiéra a předsedu ODS.

Že se Tlustý rozhodl pro takovou konfrontaci, je svým způsobem pochopitelné. Loni na podzim ho vyšachovali ze všech pozic v ODS, které si léta pracně budoval. Zahnali ho do kouta. Není politicky prozíravé získávat si podobnou technikou nepřátele, zvlášť když tomu, kdo to dělá, teče do bot.

Tlustého heslo zní: věrnost programu strany. Zní to krásně a ušlechtile. Zároveň je to pokrytecké. Topolánek se rozhodl pro politické řešení, které předpokládalo kompromisy. Kompromisy nejsou samy o sobě nemravné, naopak, bývá jich zapotřebí. Kompromisy si vynutilo složení koalice.

Pokud Tlustý obviňuje Topolánka z ideové nevěry, znamená to, že mu kompromisy připadají příliš velké, tj. koalice nevhodná. Proto dělá mj. i vstřícná gesta směrem k ČSSD.

Proti velké koalici, což je jediná další pro ODS formálně přijatelná možnost, mluví dvě věci: její vratkost a Paroubkova nespolehlivost (prokázal ji už loni v létě). Vládnutí s komunisty v zádech by upřednostňoval z důvodů rovněž pochopitelných: bylo by pro něj technicky podstatně jednodušší.

K vratké velké koalici potřebuje poslanec Tlustý získat minimálně dvacet devět hlasů. To jsou počty ryze teoretické, potřebuje jich daleko víc, aby netahal tak výrazně za kratší konec. Nejlépe celou ODS.

Topolánkova pozice je relativně dobrá: Tlustý může jeho vládu velmi snadno svrhnout, ale sotva vytvořit nějakou jinou.

Neidealizuji si Topolánkovu vládu. Jenže její pád by vůbec neznamenal jen pád reformy. Čert vem reformu. Byl by prvním krokem k tak zásadním politickým změnám, že na ně raději nemyslet.

lidovky.cz 20. června 2007