indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

16.10. - 23.10.2006

ARCHIV

Inovace

V Česku máme zvláštní zvyk: protože jsme v nové době moc válek a bitev nevedli, přehráváme si s oblibou ty minulé. Okrojovaní strejcové po sobě střílí slepými náboji z historických zbraní. Občas si někdo z nešikovnosti propálí kaťata. Když boj skončí, jdou všichni na pivo. Vydává se to za projev piety. Oblibě se těší bitvy jako jako např. u Hradce Králové nebo u Slavkova: bojovalo a umíralo v nich sice spousta našich krajanů, ale v naší národní mytologii nezaujímají výrazné místo. Náš poměr k nim může být nestranný.

Horší je, když si někdo přehrává bitvu, v níž se střetá dobro se zlem (jako když jsme si v dětském věku hráli na Němce a na partyzány). Zdá se, že něco podobného proběhlo v pondělí v Budapešti. V zemi je napjatá situace od chvíle, kdy pronikl na veřejnost skandální proslov maďarského premiéra.

Hlavy států a vlád z celého světa, které přijely do Budapešti na oslavy revoluce a nestačily včas zase odjet, nejspíš nevěřily svým očím. Opoziční FIDESZ uspořádal obrovskou – a formálně spořádanou – vzdoromanifestaci. Paralelně bylo celé centrum města zachváceno demonstracemi zcela nespořádanými. S policií se tentokrát nebojovalo Molotovovýnmi koktejly, ale šutry a prázdnými lahvemi od piva, které demonstranti předtím vyprázdnili. Jeden dobrák ukradl z výstavy zbraní revoluce ruský tank a najížděl s ním na policejní kordon. Pár revolucionářů lehce poškodilo synagogu v Dohány utca. Když v rámci oficiálních oslav odhalovali památník obětí revoluce a četli jména popravených, nebylo je pro řev demonstrantů slyšet. K ránu pivo došlo a dav se rozešel.

K tomu je třeba podotknout: Za prvé, v těch kraválech je hrozná neúcta k maďarské revoluci. Při pokojné demonstraci 25. října 1956 na Kossuthově náměstí přišlo o život přes dvě stě lidí, Dnešní kraválisté dostanou nanejvýš, jak se dnes módně říká, na budku. To se to demonstruje.

Z druhé: být Maďarem, nikdy bych nevolil ani MSZP, ani Gyurcsánye. Nicméně snaha opravit výsledek legitimních voleb pouličními kravály je zajímavou inovací demokracie. Nebylo by lepší volby vůbec zrušit?

Za třetí: FIDESZ chystá prosadit v parlamentě referendum o důchodech, zdravotnictví a školství. Jednak se dá tušit, že půjde mj. o problémy, o nichž se v civilizovaných zemích dělat referendum nesmí, jednak je zvláštní, když zrovna konzervativní strana chce obejít parlament pomocí přímé demokracie.

To, co se stalo, je další střípek do mozaiky, jak dnes vypadá postkomunistická střední Evropa. V Polsku vládnou konzervativní fundamentalisté s pomocí dvou extremistických stran. Na Slovensku vládnou socialističtí populisté s pomocí dvou extremistických stran. V ČR je už skoro půl roku bezvládí, oba tábory se zuřivě přetahují o tak citlivé instituce, jako je policie. Maďarsko, které doposud stálo poněkud stranou, se teď do této vykutálené společnosti vehementně přihlásilo. A na Západě si budou říkat: proboha, koho jsme to mezi sebe vzali.

Mladá fronta Dnes, 25. října 2006