indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

13.2. - 2.3.2006

ARCHIV

Čelme společně novému totalitarismu!

Čtvrteční Lidové noviny přinesly zprávu o prohlášení dvanácti intelektuálů z Evropy a islámských zemí, v němž podepsaní varují před islamismem, novým totalitarismem, který nastupuje na místo vyklizené fašismem a komunismem. Prohlášení vyšlo ve francouzském časopise Charlie Hebdo a podepsali ho mj. Salman Rushdie a holandská poslankyně somálského původu Ayaan Hirsí Alí, o níž jsme zde už informovali.


Poté, co zvítězil nad fašismem, nacismem a stalinismem, čelí nyní svět nové globální hrozbě: islamismu.

My, spisovatelé, žurnalisté, intelektuálové, vyzýváme k odporu proti náboženskému totalitarismu, k podpoře svobody, rovných příležitostí a sekulárních hodnot pro všechny.

Nedávné události, k nimž došlo po zveřejnění karikatur Mohameda v evropském tisku, daly najevo, že je nutné za tyto univerzální hodnoty bojovat. Boj nebude vybojován zbraněmi, ale na poli ideologie. Nejsme svědky střetu civilizací ani antagonismu mezi Západem a Východem, ale globálního zápasu, v němž se utkávají demokraté s teokraty.

Jako každý totalitarismus, je i islamismus živen obavami a frustrací. Hlasatelé nenávisti sázejí na tyto city, aby zformovali úderné oddíly, jež mají prosadit nesvobodný a nerovnoprávný svět. Avšak my říkáme jasně a pevně: nic, ani beznaděj, neospravedlňuje volbu tmářství, totalitarismu a nenávisti. Islamismus je reakční ideologie, která všude, kde se prosazuje, ubíjí rovnost, svobodu a sekularismus. Její úspěch může vést pouze do světa nadvlády: nadvlády muže nad ženou, nadvlády islamistů nad všemi ostatními. Abychom tomu dokázali čelit, musíme zajistit univerzální práva pro utiskované a diskriminované.

Odmítáme „kulturní relativismus“, který akceptuje, že muži a ženy v muslimských kulturních společenstvích by měli být zbaveni práva na rovnost, svobodu a sekulární hodnoty ve jménu úcty ke kultuře a tradicím. Odmítáme vzdát se svého kritického ducha jen z obavy, abychom nebyli obviněni z „islamofobie“; tento nešťastný koncept zaměňuje kritiku islámu jako náboženství se stigmatizací jeho stoupenců.

Hájíme univerzálnost svobody projevu, chceme, aby ve všech světadílech mohl být provozován kritický duch, a to proti všemu zneužívání a jakýmkoli dogmatům.

Obracíme se na demokraty a svobodně smýšlející ve všech zemích: nechť je toto století stoletím osvícenství a ne stoletím tmářství.


Ayaan Hirsí Alí

Chahla Chafiq

Caroline Fourest

Bernard-Henri Lévy

Irshad Manji

Mehdi Mozaffari

Marjam Namazie

Taslima Nasrín

Salman Rushdie

Antoine Sfeir

Philippe Val

Ibn WarraqO signatářích:


Ayaan Hirsí Alí původem ze Somálska, je členkou Holandského parlamentu a liberální strany VVD. Napsala scénář k filmu “Submission”. Kvůli filmu byl v listopadu 2004 islamistou zavražděn Theo Van Gogh. Žije pod policejní ochranou.


Chahla Chafiq, spisovatelka narozená v Iránu, nyní v exilu ve Francii. Píše romány (například „Chemins et brouillard“, 2005) a eseje ("Le nouvel homme islamiste , la prison politique en Iran ", 2002).


Caroline Fourest, esejistka a šéfredaktorka revue „Prochoix“ (revue brání svobody proti dogmatickým a fundamentalistickým ideologiím), autorka několika referenčních knih o laicismu (oddělení církve a státu) a fanatismu: Tirs Croisés : la laïcité à l'épreuve des intégrismes juif, chrétien et musulman (with Fiammetta Venner), Frère Tariq : discours, stratégie et méthode de Tariq Ramadan, et la Tentation obscurantiste (Grasset, 2005). V roce 2005 obdržela Národní cenu laicismu.


Bernard-Henri Lévy, francouzský filozof, narozený v Alžírsku, aktivně vystupuje proti všem “ismům” dvacátého století (fašismus, antisemitismus, totalitarismus, terorizmus). Autor „ La Barbarie à visage humain”, “L'Idéologie française”, “La Pureté dangereuse” a nejnověji “American Vertigo”.


Irshad Manji je stipendistkou na Yale University a autorkou mezinárodniho bestselleru “The trouble with Islam Today: A Muslim's Call for Reform in Her Faith“. Podporuje právo na přímý a nezprostředkovaný výklad islámu založený hlavně na studiu původních zdrojů – Koránu.


Mehdi Mozaffari, profesor iránského původu, nyní v exilu v Dánsku. Autor několika článků a knih o islámu a islamizmu jako například: „ Authority in Islam: From Muhammad to Khomeini”, “Fatwa: Violence and Discourtesy and Globalization and Civilizations“.


Maryam Namazie, spisovatelka, producentka TV International, ředitelka mezinárodních vztahů Dělnické-komunistické strany Iránu a nositelka ceny “Sekularista roku” Mezinárodní Sekularistické Organizace za rok 2005.


Taslima Nasreen se narodila v Bangladéši. Je lékařka, kvůli svým aktivitám na obranu žen a menšin se dostala do sporu s fundamentalistickým náboženským výborem “Destroy Taslima” který se jí snaží obvinit a odsoudit jako heretika.


Salman Rushdie je autorem devíti románů včetně “Midnight's Children”, “The Satanic Verses” a nejnověji “Shalimar the Clown”. Je nositelem mnoha literárních cen, včetně “Booker Prize”, “the Whitbread Prize for Best Novel”, německé ceny pro nejlepšího autora roku, “Aristeion Prize” udělované EU, Budapeštské “Velké ceny za literaturu”, ceny “Premio Mantova” a “Rakouské státní ceny za Evropskou literaturu”. Je čestným profesorem humanitních věd na M.I.T. a prezidentem PEN American Center. Jeho knihy byly přeloženy do více než čtyřiceti jazyků.


Philippe Val, ředitel vydání listu Charlie Hebdo (levicové francouzské noviny které otiskly karikatury proroka Mohameda, aby demonstrovaly svoji solidaritu s dánskými občany).


Ibn Warraq, mimo jiné autor “Why I am not a Muslim”, “Leaving Islam: Apostates Speak Out” a “The Origins of the Koran”. V současnosti se v New York Institute zabývá jazykovým a historickým výzkumem původu Islámu a jeho Svaté Knihy.


Antoine Sfeir, narozen v Libanonu, křesťan. Antoine Sfeir přijal francouzské občanství, protože chce žít v univerzalistické a skutečně sekulární zemi.