indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.8. - 21.8. 2016

Pražský hrad: přesunout návštěvníky nelze, přesuňme prezidenta!


Výzva Klubu na obranu demokracie

Nynější bezpečnostní opatření na Pražském hradě, která zavedl prezident Zeman údajně ve spolupráci s ministerstvem vnitra, jsou zcela bezprecedentní a už delší čas znepříjemňují život návštěvníkům z Prahy, České republiky i ze zahraničí.

Pražský hrad byl až doposud organickou součástí našeho města, našeho světa. Lidé jím mohli procházet dle libosti, z praktických i citových důvodů. Teď se z něho stává skleněný vrch, černokněžnická tvrz a neživé mausoleum.

Pamatujeme už leccos, ti nejstarší z nás i Protektorat Böhmen und Mähren. Podobná bezpečnostní opatření však ne. Bezpečnostní opatření, spočívající v dlouhodobém faktickém uzavření celého hradního areálu a v důkladných osobních prohlídkách všech návštěvníků jsou přitom i podle odborníků nesmyslná a neúčinná. Nic podobného není ani ve srovnatelných objektech v našem sousedství, na Budínském hradě v Budapešti a v Hofburgu ve Vídni. Je proto těžké ubránit se podezření, že jde o pouhou zlomyslnou buzeraci veřejnosti.

Je s podivem, jak snadno si to vše nechá líbit česká, a zejména pražská veřejnost. Kde je rozjívená mládež, mávající po tisících červenými kartami? Kde jsou iniciativy typu „Vraťte nám stát“? Vládu kdysi svrhnout pomohly, ale Hrad teď snad nepatří k tomu, co by chtěly vrátit?

Celou věc není nutné spojovat s osobou nynějšího prezidenta. Proč např. očekávat, že se vše vyřeší volbou za rok a půl: pan Zeman může být zvolen znovu, a kromě toho v České republice platí nepsané pravidlo, že každý další prezident je ještě horší než ten předchozí. A „Impeachment“, tak jak je dán v ústavě, je prakticky neproveditelný.

To, o co nám jde, je odluka prezidenta od Pražského hradu.

Prezident České republiky má v kompetenci bezpečnostně zajistit Pražský hrad. Nemá v kompetenci bezpečnostně zajistit Karlštejn nebo Milešovku. Zároveň spojení velkolepého muzea a prezidentského úřadu v jednom objektu je všeobecně a v našem případě zvlášť kamenem úrazu. Oddělení obojího by prospělo zcivilnění a desakralizaci prezidentského úřadu, jak se na demokratický stát sluší.

Proto navrhujeme pokojný, organizovaný a zákonný přesun prezidentského úřadu z pražského Hradu na jiné hezké a důstojné místo v pražském centru. Nebude jistě problém něco takového najít.

A prosíme ty, kteří s námi souhlasí, aby se k nám svým podpisem připojili.Za Klub na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, předseda
Vojtěch kučera, místopředseda
Pavel Otto, Jan Scheinost, členové výboru
Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra

(Sběr podpisů pokračuje)