indexok_r2_c02.gif(2 kb)    
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.11. -12.11. 2017

Archiv

Co týden dal 1.11. - 12.11.2017

 

 

 

 

 

 • Mirek Topolánek chce zasypávat příkopy

  Mirek Topolánek prohlásil na tiskové konferenci, kde oznámil svou kandidaturu na prezidentskou funkci: „Přestože jsem kontroverzní, jsem schopen spojovat a zasypávat příkopy v rozdělené společnosti.“ To je kulantní řeč prezidentského kandidáta jako z nějaké učebnice. U nás bohužel nejde o to, příkopy zasypávat, ale naopak usilovat o to, aby se vytvořil na správném místě správný příkop.

 • Soudkyně se nám odtrhla

  Zastíněna povolebním jednáním a stupňující se prezidentskou kampaní pokračuje před obvodním soudem pro Prahu kauza Nagyová, větev tzv. Poslaneckých trafik. Pokud v ní jednou bude vynesen odsuzující rozsudek, nebude to jen rozsudek nad obžalovanými, ale nepřímo i rozsudek nad tzv. Starými pořádky, tj. polistopadovým demokratickým režimem.

 • Dokáže Mirek Topolánek vzdorovat Novým pořádkům?

  Mirku Topolánkovi není možné upřít jednu zásluhu: tím, že ohlásil svou kandidaturu na funkci prezidenta, demoralizované české veřejnosti připomněl, že v této zemi v politice pořád ještě o něco jde.

 • Volební šlamastika a jak z ní ven

  V posledních letech se u nás zhroutil systém politických stran, tak jak se vyvinul v polistopadové době. V tom novém hrají významnou roli novodobí velkopodnikatelé, tedy vlastně hlavně jeden, Andrej Babiš. Je to zásadní změna: a to, co vzniklo, lze už jen stěží označit za demokracii.

 • Povolební očekávání: nelžeme si do kapsy!

  Podaří se udržet v novém prostředí aspoň zbytky demokratických struktur, hlavně opoziční demokratické strany? Takové, které nestrčí dobrovolně Babišovi hlavu do chomoutu? Bude se náš politický systém aspoň v něčem odlišovat od toho ruského?

 • Politické zemětřesení

  V sobotu vysílali na ČT 24 pořad o říjnových volbách do PS. K diskusi pozvali i mne. Bližší viz dále.

 • Něco o zákonním odporu

  Dávám tu čtenářům Událostí k dispozici plný text článku Karla Havlíčka Borovského z roku 1851: jednak proto, že ho považuji za mimořádně aktuální i dnes, v době nástupu Nových pořádků, a jednak proto, že na něj odkazuji hned ve dvou svých nových článcích.

  Karel Havlíček Borovský

 • Tuhle bitvu demokracie prohrála. Lze jen vyhrát další.

  Miroslav Kalousek v úterý oznámil, že navrhne parlamentním stranám, které si nepřejí ustavení menšinové vlády Andreje Babiše, aby zablokovaly volbu předsedy Poslanecké sněmovny.

 • Co je v dohlednu

  V posledních dnech se objevila spousta spekulací o tom, jak to všechno bude složité a komplikované, jak Andrej Babiš vlastně zas až tak moc nevyhrál, vše se povleče, a jak píše dnešní Právo, „většinová vláda je v nedohlednu“. Chtěl bych se v následujících řádcích věnovat spíš tomu, co je naopak v dohlednu.