indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.2. - 8.2.2003

ARCHIV

"otevřeno"

DŮVODY PRO VÁLKU A PROTI VÁLCE S IRÁKEM

Pro:

  1. Irácký režim Saddáma Husajna je jeden z nejhorších na světě, má na svědomí genocidu Kurdů, terorizuje vlastni občany. Jeho pád by byl požehnáním pro Irák i celý region. Jakákoli situace v Iráku po válce s jistotou nebude horší než nynější.
  2. Saddám již vojensky napadl dva ze svých sousedů, vlastní strašné chemické a biologické zbraně, pokouší se získat zbraně jaderné. Zdaří-li se mu to, bude to katastrofa pro celý svět. Analogie se severní Koreou pokulhává, uvědomíme-li si, jak bezskrupulózní Saddám je, což v minulosti mnohokrát prokázal, a v jaké oblasti vládne.
  3. Během posledních dvanácti let Saddám nedbal 16 rezolucí OSN, zcela zjevně se nechce nechat odzbrojit a v plném rozsahu spolupracovat se zbrojními inspektory. Z toho hlediska lze vojenský zásah vůči němu z hlediska mezinárodního práva lehčeji zdůvodnit, než onehdy kvůli Kosovu proti Jugoslávii.
  4. Vítězství nad Saddámovou diktaturou by mohlo být katalyzátorem k demokratičtějším poměrům na celém Blízkém Východě. Nově vybudovaný, mírumilovný a prosperující Irák by mohl sloužit celému regionu jako model zprvu pro Saudskou Arábii a Írán, později by mohl posloužit pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Proti:

  1. Válka by měla být vždy ultima ratio. Přes masové nasazení vysoce přesných bomb, dojde i ke ztrátám v řadách nevinného civilního obyvatelstva. Nemohla by se i dnešní situace zvládnout kombinací zastrašovaní a restrikcí bez toho, že by se sáhlo ke zbraním?
  2. Motivy americké vlády, které se mohou od výše uvedených důvodů pro válku lišit, jsou:
    • - Pocit, že válka s Irákem je částí rozsáhlého boje proti terorismu po 11. září 2001 a že se tím zvýší vnitřní bezpečnost USA
    • - Přesvědčení, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení, které představují hrozbu pro svobodný svět
    • - Rozčarování, že bin Ládin dosud nebyl polapen a al Kajda nebyla rozbita, spolu s přesvědčením, že se může k poražení Saddámova režimu využít vojenská převaha USA
    • - Pocit, že během poslední války v Perském zálivu byla odvedena jen poloviční práce, a osobní zášt Goerge W. Bushe proti osobám a režimu, který chtěl spáchat atentát na jeho otce
    • - Kalkulace, že válka může přinést politické body nynější vládě a prezidentu USA
    • - Pocit, že se již nelze stáhnout. Jak by to asi vypadalo, kdyby George W. Bush znova kandidoval za prezidenta a Saddám Husajn by byl ještě u moci?
    • - Naděje, že na Středním Východě zavládne mír, bude také k užitku Izraele
    • - Ropa

Tyto pravděpodobné motivy mají různou váhu. Nejdůležitější jsou nahoře, méně důležité dole, přičemž váha nejdůležitějšího nepřesáhne 20 a nejméně důležitého (ropa) 5 procent.

  1. Spojení Saddáma s al Kajdou jsou marginální - více nelze z důkazů předložených Powellem vyvodit. Usáma bin Ládin vždy pokládal Saddámům režim za odpadlický od víry.
  2. Navzdory názoru bin Ládina lze očekávat, že po vojenském zásahu proti Iráku se zvýší počet teroristických útoků v Evropě a v USA. Chce-li se demokratizovat Střední Východ, nemělo by se začínat válkou, spíše by se měla podporovat demokratizace Saudské Arábie, v Íránu převrat shora a vyvinout tlak na Sharona a Arafáta, aby se dohodli o společné budoucnosti.

Tomáš Krystlík