indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.1. - 1.2.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Kdybych byl poslancem…

Přiznám se, že mne volba prezidenta vyvedla z míry. A druhá ještě víc než první. Představoval jsem si tehdy, jak bych se choval, kdybych byl poslancem v době druhé volby prezidenta republiky. Připomínám, že byl bych poslancem za stranu vládní koalice, to je pro mé úvahy nejlepší. Jak bych volil v prvních dvou kolech, to nechť zůstane tajemstvím. Chci se se čtenáři podělit o myšlenky, které by mě zachvátily před třetím kolem druhé volby. Začal bych totiž uvažovat, zda nemám volit Václava Klause. A hned bych zčervenal.

Jako správný vládní poslanec bych totiž byl antiklausovec. Jako takový nemám Klause z různých věcných i citových důvodů rád a když se to vezme kolem a kolem, s chutí bych mu provedl nějakou zlomyslnost. Takových nás je! Přesto bych zaváhal. Bylo by mi jasné, že když nedám hlas Klausovi, nebude zvolen prezident ani v druhé volbě. Přestože jsem poslanec (jako), zůstaly mi zbytky svědomí, a tak si říkám, že se přece Parlament už podruhé nesešel proto, aby si vymyslel, jak prezidenta nezvolit, ale že by měl naopak prezidenta zvolit. Poslanci nevykonávají svou funkci proto, aby se věnovali státně destruktivní činnosti, a daňoví poplatníci je proto neplatí. Ano, říkal jsem si, to je pravda, ale to ještě neznamená, že bych měl dát hlas právě nenáviděnému Václavu Klausovi.

Je tu ovšem, uvědomil jsem si, přece jen jeden závažný důvod. Podle mě známých průzkumů by chtělo Václava Klause jako prezidenta 49 % obyvatelstva, mnohem víc, než kohokoli jiného. Nemají dobrý politický vkus? Možná. Nicméně národ má mít takového prezidenta, jakého chce, a takového si také zaslouží, ať je dobrý, nebo špatný. Jako poslanec zajisté věnuji hodně svého služebního času pletichám a intrikám, ale jak říkám, zůstal mi (jako) kus svědomí a ten mne napomíná, že prezident nemá být volen podle stranického klíče, protože ani jeho činnost se nemá řídit stanovisky strany, jíž byl členem, nýbrž zájmy státu. Když tedy polovina národa chce mít Václava Klause prezidentem, proč ho nemá mít?

A tak tedy já jako poslanec za stranu vládní koalice bych v třetím kole volil Václava Klause. Sobecky bych přispěl - kdyby takových bylo víc - k tomu, abychom měli prezidenta a já bych neměl pocit, že jsem byl zvolen poslancem v důsledku nepříjemného omylu. Zdá se mi ale, že bych zůstal jako kůl v plotě…

EM